Ha szerda, akkor háztáji veteményes! Cselezzük ki a fonnyadt, vegyszerrel kezelt árut kínáló hipermarketeket, és termeljük meg kedvenceinket otthon a kertben, vagy a balkonon!
A húsvéti kelléktár elmaradhatatlan eleme a nyúl, a piros tojás és a locsolás mellett a torma, melyet az elmúlt napokban egy ország adagolt a reggeli sonkák mellé. Nem véletlenül, a torma a húsvéti ünnepi húsételek legjobb barátja, de nem kell feltétlenül elfelejtenünk jövő tavaszig ezt a különleges, csípős gyökérzöldséget, jó szolgálatot tehet egész évben, ráadásul otthon is megtermelhető, igaz, a kicsit problémásabb termények közé tartozik, cserébe kisebb mennyiség is elég lesz belőle, hisz nem fogjuk répa módjára nassolni. Ne is habozzunk, tormára fel!
A cél: vastag, erős, egyenes gyökerek termesztése
A tormát dugványról szaporítjuk, vagyis ültetésre alkalmas gyökereit "vetjük" a földbe, a művelet május elejéig aktuális. Dugványhoz többféleképpen juthatunk, ha tavaly is ültettünk, akkor most a gyökerek kiásásával is szerezhetünk vetőanyagot az áttelelt állományból, de a konyhából, kamrából is előszedhetjük a korábban eltett, de kis méretük miatt étkezésre fel nem használt darabokat, ha pedig ilyen nem áll rendelkezésre, gazdaboltban, piacon szerezhetünk dugványt. Ültetéshez a legideálisabb a kisujjnyi (8-10 mm) vastagságú, és bő arasznyi hosszú (20-25 cm) példányok használata, de az ennél kicsit vékonyabb, rövidebb darabok is megteszik. A gyökéren található sarjrügyeket vágjuk le, hogy a gyökér ne az oldalhajtások növelésére koncentráljon, legfeljebb alul és felül hagyjuk meg azokat. Ez volt az előkészületek könnyebb része, ezután a kertben lesz dolgunk.
Itt már a helyén
A torma gyökere hosszú, ez rögtön felveti azt a kérdést, hogy hogyan dugjuk a földbe? A Magyarországon legelterjedtebb módszer a bakhátas termesztés, ajánlott ezt követni. A bakhát egy hosszanti földhalom, amit mezőgazdasági termelésnél géppel alakítanak ki, nekünk a konyhakertben viszont ásást, lapátolást jelent. Egy nagyjából harminc centiméter magas töltést kell építeni, aminek a teteje körülbelül húsz centi széles sík felülettel rendelkezik, azonban a gyökér a talajszint alá is terjeszkedni fog, így a földgerinc kialakítása előtt egy a szokásosnál mélyebbre hatoló, átforgató ásást is meg kell ejteni. A torma magas tápanyagigénye miatt ajánlott egy alapos trágyázás is előzetesen.
Ez a bakhát, egy-két sor pár órányi földmunka árán létrehozható, többre nem is igen lesz szükség
Most már készen állunk az ültetésre, de érdemes még pár szót vesztegetni a torma kedvelt talajtípusaira, a közeg milyensége ugyanis nagyban befolyásolja a termény minőségét. A legjobb termés humuszos, laza öntéstalajokon várható, sem a túl száraz, sem a pangóvizes területeket nem kedveli. Kötött, nyirkos földben hamar elfásodik a gyökér, íze túl csípőssé válik, gyakorlatilag ehetetlen lesz. Nem csak alul, felül is vannak igényei, a napsütötte helyeket kedveli, bár félárnyékban is megmarad, itt az eredmény általában satnya, vékony gyökér lesz. Vízigénye magas, folyamatos öntözést kíván. Fontos körülmény még a tormavetemény helyének meghatározásakor, hogy évelő növényről van szó, így hiába takarítjuk be a terményt ősszel, tavasszal várhatóan újra növekedésnek indulnak a földben maradt gyökérdarabok, ezt is vegyük figyelembe.
Bakhát helyett magasított ágyás is szóba jöhet, de ügyeljünk, hogy lefelé is tudjon terjeszkedni
Most térjünk vissza az ültetéshez, oda, hogy van dugványunk, és megfelelően kijölt, jól előkészített helyünk. A bakhátba 20-25 centiméterenként fúrjunk egy lyukat (egy régi, törött szerszámnyél jól jöhet), ebbe helyezzük a gyökereket, és végezzük el az első beöntözést. Bő egy hónap múlva kibújnak az első hajtások, ilyentájt érdemes egy szűk arasznyi magasan kibontani a földhalmot, és a gyenge oldalgyökereket, rügyeket ledörzsölni, majd visszatakarni a növényt. Ezt a nyár derekán még egyszer jó ötlet megtenni. A kártevők elleni védekezés elhanyagolható, ezzel valószínűleg nem lesz problémánk, kivéve, ha több éven keresztül ugyanott termesztünk, ilyenkor levélfoltosodás, lisztharmat jelentkezhet, illetve tormalevélbolha, káposztalevél poloska megjelenése várható. Ami fontosabb, a gyakori gyommentesítés, és a folyamatos vízellátás, a gyakori öntözés nem maradhat el. Ha két sor tormánk van, praktikus a bordák közti völgyet gyakran nedvesíteni.
Dús lombozatával és fehér virágaival igen csinosan mutat a veteményesben
A betakarítás ideje késő ősszel érkezik el, a torma kiváló fagyállósága miatt még télen is szedhetünk fel belőle. Felszedéskor érdemes a levélzetet eltávolítani, és a bakhátból kapával kiforgatni a gyökeret. Jól tárolható zöldség, pincében helyezzük el, lehetőleg homokágyba fektetve. A torma balkonon nehézkesen nevelhető, a mélyre hatoló növénynek hely kell, így legfeljebb magasított ültetőládába telepíthető, de összességében erkélyen nem ajánlom a nevelését. Végül egy figyelmeztetés: a torma makacs vendég a kertben, ha egyszer betelepítettük, csak nehézségek árán, mély csákányozással távolítható el.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal