A városi emberek nagy hányada olyan társasházakban lakik, melyekben folyosók, lépcsőházak biztosítják a közlekedést. Minden, ami közös terület, képes feszültségeket gerjeszteni, ki a biciklijét, ki a cipősszekrényét, ki pedig a virág-, és növénygyűjteményét tárolja ezeken a helyeken. A civakodásra okot adó jelenség azonban ennél veszélyesebb, például tűz esetén az itt tárolt tárgyak akadályozhatják a közlekedést, ami szélsőséges esetben emberéletbe is kerülhet. Majdnem ez történt a hétvégén Kispesten egy lakástűznél.
Nem első esetben érintem a társasházi növény (és egyéb) dekoráció veszélyeit, de mint a mostani példa is mutatja, sokan még mindig átgondolatlanul, néha felelőtlenül pakolják tele dolgokkal a közlekedőket. Az egyik jellemző úttorlasz a növény, sőt növények. A régi, népiesen szólva bérházak, és az ütött-kopott panelházak belső terei szinte kiáltanak egy kis díszítésért. Érthető, hogy a szürke, egyhangú terek, vagy a sokszor még háborús golyónyomokkal tarkított lépcsőházak gyakran rögtönzött dzsungelekkel népesülnek be, de sokan a lakásban helyszűke, vagy egyéb ok miatt nem kívánatos tárgyakat is kitelepítik a közös részbe.
Folyosó vagy lomtár?
Ez pedig nem csupán kellemetlenséget, hanem veszélyt is jelenthet, ezért a szakhatóságok szigorú szabályozással próbálják a rendet megteremteni és betartatni. Sajnos sokan nincsenek tisztában a törvényadta lehetőségekkel és tiltásokkal, ezért a társasházi növénybarátok és megrögzött kipakolók kedvéért röviden bemutatnám a szabályozást.
Ez biztos, hogy aggályos
Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) kormányrendelet (OTÉK) egyebek mellett meghatározza, hogy mekkorának kell lennie az épület minimális belmagasságának, milyen széles legyen a lépcsőfok, illetve rendelkezik a lépcső szabad karszélességéről. Ezeket a rendelkezéseket elsősorban az építés, átépítés, felújítások során kell figyelembe venni., és ezek azok az előírások, amelyek a későbbi viszonyokat és lehetőségeket megalapozzák. A tűzvédelmi előírásokat az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 28/2011. (IX.6.) belügyminiszteri rendelet, rövid nevén az OTSZ tartalmazza. Az OTSZ rendelkezései két részre bonthatóak, egyfelől az építés során alkalmazandó szabályokat tartalmazzák, ami pedig általában fontosabb és közérdekűbb, azok a használat során betartandó előírások.
Kopár, de akadálymentes
A társasházi közlekedőfolyosókat, lépcsőházakat különböző tárgyakkal leszűkíteni nem szabad, és a falfelületet is szabadon kell hagyni 1.95 méter magasságig, tehát például virágtartót, kaspót a falra csak ezen magasság fölött szabad elhelyezni. A folyosóra kitett kerékpár, babakocsi, szekrény, vagy nagyméretű virágláda is szabálytalan, amennyiben azt a hatóság nem engedélyezte, így például ha kerékpárunkat a lengőfolyosó korlátjához láncolva tároljuk, jó ha tudjuk, hogy ezt is engedélyeztetni kell, de jó eséllyel nem kapunk pozitív elbírálást. A folyosókra elhelyezett biztonsági rácsok engedélyezettek - amennyiben kézzel nyithatóak. Vagyis zárni ezeket már nem szabad, ami kétségessé teszi a rács értelmét. Függöny is csak olyan módon rögzíthető a közös térbe, ha szétnyitásakor nem szűkül az átjáró, és nem ér a padlózatig.
Kész dzsungel
Összefoglalva tehát elméletileg a társasházak közös területeire tárgyakat (beleértve a növényt, kerékpárt, kisszekrényt, babakocsit, rácsos ajtót, függönyt, stb.) kihelyezni elméletileg szabad, ám csak akkor, ha a tűzvédelmi hatóság (a területileg illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség) ezt engedélyezi. Amennyiben enélkül történik meg a kirakodás, bírságra számíthatnak a lakók. A büntetés kiszabásakor a hatóságnak nincs mérlegelési joga, tehát kifogásolható esetben biztos, hogy fizetni kell, és jó tudni, hogy a büntetés nem mentesít a szabálytalanság megszüntetésétől, ráadásul többféle szabálytalanság esetén a büntetések összeadódnak. Az ellenőrzés lehet előre bejelentett, de véletlenszerű is, és a hatóság a bejelentéseket is komolyan veszi, így ha valamelyik lakó bejelentést tesz, biztosan számíthatunk a tűzoltók látogatására.
Tanulmányozandó jogszabályok, rendeletek és leírások:
Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 28/2011. (IX.6.) belügyminiszteri rendelet
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.