Királyi növényről lesz most szó, a már nevében is fenséges császárkorona kerül terítékre. Léteznek kedves, vidám, és mutatós virágok, azonban a fritillaria imperalis nem egyszerűen díszes, hanem maga a megtestesült szépség, termete, külleme, pompás virágzata valóban uralkodói tekintélyt kölcsönöznek neki.
Iráni császárkorona mező
Az igazság az, hogy még két hete hívta fel a figyelmemet valaki arra, hogy Budapesten, a Széchenyi fürdő oldalában ízlésesen kialakított, szépen gondozott díszkert található, a főhelyen csodásan virágzó császárkoronákkal. Remek, gondoltam, akkor indulok fotózni, hogy megosszam a nagyközönséggel ezt a látványt, azonban mindig közbejött valami, és tegnap jutott rá idő, hogy kilátogassak a Városligetbe, ahol azonban már csak a virágzás végén járó császárkoronákat találtam. Mea culpa, mondhatnám stílusosan, tényleg sajnálom, hogy lemaradtam a virágzás csúcspontjáról, de kárpótlásul röviden bemutatom ezt a főúri növényt, hátha valaki kedvet kap hozzá, hogy otthon próbálkozzon vele. A tegnapi képekből azért a poszt végén közzéteszek párat.
Sárga változat
A fritillaria imperalis az emberiség egyik legrégebben termesztett dísznövénye, a Közel-Keleten őshonos, hozzánk - mint annyi mindent - a törökök hozták be. Ennek köszönhetően a Habsburg uralkodók már a XVII. századtól kezdve terjesztették a birodalomban, és azon kívül is, így mára egész Európában megtalálható.
A csüngő virág
A császárkorona tavaszi növény, áprilisban-májusban virágzik. Magassága fél-egy méter közötti, leveleit a szár alsó és felső részén hozza. Virága jellegzetes, harang formájú, lecsüngő, három színváltozata ismert, sárga, narancsvörös és piros. Rossz hír a császárkoronához kedvet kapóknak, hogy az ültetése augusztus és november közt esedékes, így akinek megtetszett, csak a jövő tavaszra tervezheti a királyi virágok látványát otthonra. Télálló, évelő növényről van szó, a honi klímát minden nehézség nélkül bírja, hagymáit egy bő arasznyi mélyre ültessük, télen pedig érdemes megóvni a keményebb fagyoktól (talajtakaróval például). Az elvirágzás után szárait vágjuk vissza, hogy a következő periódusban is újra kihajthasson. Betegségei, kártevői alig léteznek, szívós, tartós kerti dísz lehet. Különleges tulajdonsága, hogy hagymájának szaga irritálja a rágcsálókat, egereket, vakondokat, így szépsége mellett gyakorlati haszna is van.
Végül pedig a Széchenyi fürdő mellett készült, kissé elkésett képriport kivonata:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.