Mert már maga a virágzat is, alakjával, színével a Napot idézi, ez pedig magában elegendő indok, hogy egy ilyen vidám, jó hangulatot árasztó virág legyen a kertben. Az is jó ok, hogy nagyobb tömegben tartva, eltűnő, rikító kerti dísz, ilyen módon nagyobb területet is dekorálhat, akár a komplett előkert kitölthető vele, de aki szereti a természetességet, a kényes dísznövények helyett egy teljes virágágyást telepakolhat vele. Furcsa is kicsit, hogy nálunk nem népszerű annyira, mint mondjuk Angliában, ahol a parkok, kertek egyik leggyakoribb dísznövénye. Ráadásul a körömvirág nem csupán dísznövény, hanem jó hatással van a kerti talajra, a saláta közé ültetve elűzi a csigákat, valamint ősidők óta ismert és bevált gyógynövény, elsősorban a vágott sebekre, fogfájásra, kisebb égési sérülésekre javallott, de a friss tetoválások kezelésére is hagyományosan a körömvirágot tartalmazó krémeket ajánlják. Na, de nem dícsérni akarom én itt a körömvirágot, illetve nem csak, merthogy a Calendula officinalis egy roppant igénytelen és könnyen nevelhető egynyári jószág, így termesztési fortélyaiba szeretnék beavatni mindenkit..
Calendula officinalis
Ahogy fentebb is említettem, a vetemény közé is helyezhetjük kártevőűzőként, vagy csak hogy feldobja a zöldségeskertet, de persze önállóan is kialakíthatunk belőle virágágyást, esetleg a kerti út, vagy a ház bejáratához vezető ösvény is szegélyezhető vele. A körömvirág esetében előnevelés nem szükséges, a magvetésnek pedig mostanában jött el az ideális ideje, pontosan szólva legkorábban március végétől aktuális, de a kellően meleg és jó idő általában április második felében érkezik el, így akár ma is nekiláthatunk a munkának. A körömvirág a talajt tekintve egyetlen követelményt ismer, a jó vizáteresztőképességet, ezt az igényét leszámítva szinte bármilyen közeg jó neki,(a legmegfelelőbb azonban a laza, homokos föld) így gyakorlatilag az átlagos kerti közeg tökéletesen megfelelő. A fényt tekintve sem teszi magasra a lécet, akár félárnyékos helyet is kijelölhetünk számára, de azért meg kell jegyezni, hogy szereti a napsütést. Arra sem kell ügyelni, hogy a kerti slag közel legyen, ugyanis öntözni alig kell, de persze ne hagyjuk teljesen kiszáradni földjét, főleg hosszabb, száraz időszakok esetén. Az erkélyen, balkonon, cserépben nevelt növények több öntözést kívánnak, hiszen termőközegük kisebb térfogatú, így hamarabb kiszárad. A balkonon nevelt körömvirágnak az egyszerű általános termő-, vagy virágföld teljesen alkalmas, sőt, kifejezetten ajánlott a zsákos föld használata, a kertből felszedettel ellentétben ebben ugyanis nincsenek gyomkezdemények, vagy kártevők, fertőzések.
Tipp: a körömvirág remek választás természetközeli, vadvirágos stílusú kertekbe, ahol kiemelt szempont a természetes látványvilág létrehozása, a rétek, mezők élethű megidézése.
Cseperedő körömvirág
Érdekesség: a körömvirág fűszerként is használható, az ételeknek enyhén csípős ízt ad, azonban még érdekesebb felhasználási lehetőség, hogy a szirmok színező hatásúak, így az ételek sárgás-narancsos árnyalatúra alakíthatók!
Szabadföldi vetéskor egy-két centiméter mélyre, egymástól jó arasznyira helyezzük a magokat, és a nyár elején meginduló virágzástól fogva időnként nézzünk rájuk, az elszáradt virágzatot nyessük le. Amennyiben cserépbe, ládába vetjük, ne tegyük túl sűrűn a magokat, a körömvirág kis bokor formájú lesz, ne zsúfoljuk össze őket. Kártevőket tekintve a levéltetű megjelenése várható, illetve a lisztharmat is támadhatja sárgás virágainkat, ellenük az ismert, bevált módszerekkel vehetjük fel a harcot. A körömvirág szép, jó, és hasznos, de ültetésekor gondoljunk arra, hogy gyorsan terjedő növényről van szó, ha nem tartjuk kordában, széthullajtott magjaiból jövőre újabb tövek nyílnak, és akár kertszerte virítani fognak. Amennyiben friss ültetvényünk túl sűrűvé válik, a fiatal hajtásokat átültethetjük, de ezzel ne várjunk sokáig, mert csak az ifjabbak tolerálják a mozgatást. A júniusra várható virágzás hozza el a betakarítás idejét, ilyenkor kisollóval vágjuk le a virágfejeket, majd szárítás után a szirmok lecsipkedésével juthatunk hasznos alapanyaghoz. A körömvirágot nem csupán dísz-, vagy haszonnövényként ajánlom, hanem akár játékként is, rendkívül gyorsan kihajtó magjai, és szép virágai alkalmassá teszik, hogy gyermekveteményesben, vagy a (gyermek)szoba erkélyén neveljük. A kicsiknek nagy öröm és izgalom lesz, ahogy az elvetett magocskákból pár hét alatt zöld növény, majd mutatós virág fejlődik, az ilyen elfoglaltsággal pedig a gyerekek természetszeretete, a környező világ iránti kíváncsisága kiválóan megalapozható.
Begyűjtött virágfejek szárítása
A körömvirág felhasználásához ITT, ITT, és ITT találhatnak kiváló recepteket, leírásokat, elkészítési útmutatókat.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.