A kertekkel kapcsolatban sok, sőt rengeteg a tudnivaló, egy élet is kevés arra, hogy a praktikus ismereteket a legmesszebb menőkig elsajátítsuk. A kerttel kapcsolatos tudás azonban nem csupán a hasznosítható, valódi tanagyagot jelenti, hanem a gyakorlatban néha egészen érdektelen, ámde izgalmas információk együttesét is. Mivel mindenki szereti az ilyesfajta érdekességgyűjteményeket, ráadásul kertészkedni a napokban igencsak nehézkes a hol kánikulai, hol záporos idő miatt, így vessük bele magunkat a kerti triviák tízes listájába!
1. Rózsarokonság
Tudjuk-e mi a közös a barackban, körtében, almában, birsalmában, sárgabarackban, és a rózsában? Hát az, hogy a rendszertani besorolást tekintve mindannyian a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartoznak, így a nagyi baracklekvárja és a kerítés mellé ültetett virágok tulajdonképpen egészen közeli rokonok!
2. Hol a mag?
Aki gyakran eszik gyümölcsöt, tudja, hogy ahogyan harapja, előbb-utóbb elér a maghoz, ami belül van, legyen szó almáról, szilváról, vagy éppen dinnyéről (amit azért harapás előtt felvágunk rendszerint). Van azonban egy olyan különc gyümölcs, amelyik egyedülálló módon kívül hordja magjat. A fenti kép ugyan valószínűleg lelőtte a poént, mégis elárulom, hogy az eperről van szó (ami igazából szamóca, de a köznyelvben eperként rögzült, ám ez már egy másik történet).
3. Vízfej
Azt sokan tudjuk, de legalábbis sejtjük, hogy a görögdinnye jórészt vízből áll, egész pontosan a dinnyének 92%-a víz. Ám mégsem a dinnye a rekordtartó víztartalomban a gyümölcsök között, hanem a fejessaláta, melynek csupán 4%-a saláta, a többi bizony víz. További érdekesség, hogy a zeller ugyanilyen aránnyal bír, vagyis jár neki a megosztott első helyezés.
4. Rovarhelikopter
Mi az, tud lebegni, előre, sőt hátrafele is repülni? Hát a helikopter! Na de ha nem ember építette gépről van szó, akkor melyik nálunk is gyakori rovar képes erre a mutatványra? Ez a különleges pilóta nem más, mint a szitakötő, aki a rovarok közt igazi légi akrobatának számít.
5. Izombajnok
Ki a kert legizmosabb lakója? A címre sok pályázó akad (sajnos mi emberek még a dobogóra sem férünk fel), de ha úgy teszem fel a kérdést, hogy kinek van a legtöbb izma, akkor egyértelműen a hernyófélék nyernek, egy átlagos hernyónak ugyanis közel négyezer izma van, ebből nagyjából kétszáz csak a fej mozgatásáért felelős.
6. Növésben
Izomerő után következzék a sebességrekord, persze a teherautón szállított fák biztosan nagyon gyorsak, ám ha a növekedés tempóját vesszük, akkor a bambusz a nyerő. A bambuszok jellemző napi átlaga 25-28 centiméter, de bizonyíték van arra, hogy egy Bambusa arundinacea 91 centimétert nőtt egy nap alatt, egy másik bambuszféle, a Phyllostachys edulis Pubescens pedig 121 centimétert. Az ősi Kínában a bambuszt eme figyelemreméltó tulajdonsága miatt kínzóeszközként is használták, a részletekbe nem mennék bele...
7. Drága tulipánom!
Aranyat ér ez a virág - mondjuk sokszor, ám volt időszak, amikor tényleg aranyat ért a virág, pontosabb a tulipán, hol máshol, mint Hollandiában. Az 1600-as években kirobbant holland tulipánmánia pár évtized alatt odáig fajult, hogy a különleges virágok ára az egekig emelkedett, előfordult, hogy négy unciányi tulipán ára megegyezett 180 hízott disznó értékével. A legendás "tulipomania"-ról ITT olvashatnak egy izgalmas beszámolót az érdeklődők.
8. Napraforgótitok
A napraforgó virága egy virágnak tűnik (mármint egyetlen virágnak), azonban csak annak tűnik. Ugyanis valójában a tányér belsejében soktucatnyi apró virág foglal helyet melyekből a rovarok beporzása után fejlődnek ki a magok. A körben elhelyezkedő élénksárga szirmok a csupán a rovarokat csalogatják a belül sorakozó hímnős csöves virágokhoz.
9. Gyilkos szépség
A leander (közönséges leander - Nerium oleander) Európa és Észak-Amerika leggyakoribb otthoni dísznövénye, tartása könnyű, és dekoratív házikedvenc. Azt már kevesebben tudják, hogy a leander minden része erősen mérgező, a növényben található oleandrin nevű glükozidát az emberi szervezetbe jutva nagyobb mennyiségben emésztési problémákat, szívbántalmakat, és központi idegrendszeri károkat is okozhat. Bár általában nem szokás a szobanövények leveleit rágcsálni, ahol kisgyerek van a lakásban, érdemes eltávolítani a mérgező fajtákat. A leggyakoribb mérgező szobanövényekről ITT találhatnak egy listát.
10. Ciripelő hőmérő
Forró nyarakon gyakran találgatjuk, hány fokban is izzadunk a kertben. Persze akinek van egy kinti hőmérője, rögtön leolvashatja az értéket. Akinél azonban nincs ilyen eszköz, ellenben tücsök van a közelében, a rovar segítségével kikalkulálhatja a hőfokot. Ha 15 másodpercen keresztül számoljuk a tücsökciripelést, majd ehhez hozzáadunk 37-et, máris megkapjuk a hőmérsékletet Fahrenheit fokban. (ITT található egy Celsius-Fahrenheit átváltó). Így például ha negyven ciripelést számolunk, akkor máris tudhatjuk, hogy 25 Celsius fok van. Persze nem árt, ha nem ötven tücsök muzsikál egyszerre, és a módszer biztosságáról sem vagyok meggyőződve, de egy próbát megérhet.
Képek: innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, és innen, valamint innen.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.