A mindenféle rekordokat megdöntő árhullám mostanra levonult, a védekezés befejeződött, a napokban már a helyreállítás, tisztítás, és a különféle utómunkálatok zajlanak, így az érintettek, és persze az egész ország is fellélegezhet. Sajnos azonban az áradás végeztével - a folyóval ellentétben - nem tér vissza minden automatikusan a megszokott mederbe, jön a kárfelmérés és a renoválás ideje. Az elöntött kertek tulajdonosainak biztos nem kell ezt hosszan ecsetelni, a víz visszavonultát követően a legtöbb kertben, udvarban siralmas a helyzet. Természetesen elsőként mindenki a lakóingatlanját hozza rendbe, de aztán eljön a kert ideje is. Az elárasztott kertek általában szörnyű képet mutatnak, és sokan nem is tudják, hol kezdjenek bele az újjáépítésbe. Ebben próbálok segíteni, így a következőkben sorra veszem a legfontosabb teendőket.
Kertből tó (kép: Index)
- Fontos feladat az elpusztult növények kivétele, a sokáig vízben állt, de még élő, csak lerohadt levelű cserjék visszametszése.
- A gyeppel kapcsolatban meg kell várni míg teljesen felszárad, majd a kirohadt foltokból a sérült részek kigereblyézése, felülvetése lesz a fő feladat. Az első fűnyírás a teljes kiszáradás utáni első-második hétvégén lesz esedékes, így a fű azért még életre tud kelni, ha rendesen kiszárad a gyökérzóna.
- A szúnyogok elleni küzdelem államilag lesz megoldva, (tegnap kezdődött meg) ezért külön, egyénileg nem érdemes lépéseket tenni (vegyszerezni) a vérszívók ellen. Saját hatáskörben főleg a vízfelületek megszüntetésével lehet elejét venni a szúnyogok elszaporodásának. Nagyobb tócsák esetében szivattyúzni kell, és minden árvízi vízzel megtelt víztárolót (esővízgyűjtők, hordók, tárolóedények) célszerű kiüríteni, szükség esetén klóros fertőtlenítővel átmosni, és hagyni rendesen kiszáradni.
Lesz tennivaló bőven (kép: innen)
- Az áradásban egy-két hétig vízben állt fákat - amennyiben nagyon felázott a talajuk, és a gyökérzetük sekélyen van - a talaj kiszáradásáig támasszuk ki, így egy egy viharos szél nem fordítja ki őket a földből. A nagyobb fák az egy-két hetes vízbenállást gond nélkül átvészelik, a problémák a szél megjelenésével jönnek. Egyes fák kifejezetten szeretik, és igénylik is a vízben állást, ilyen például az éger és a a fűz, ezeknél nem kell aggódni az egészségük miatt.
- A kerti járófelületek, így például viacolor kővel, barabáskővel kirakott felületek ilyen esetben megsüllyedhetnek, így kerüljük a gépjárművel való ráhajtást amíg vizes a talaj. A járófelületeket szükség esetén nagynyomású mosóval tisztítsuk, és fertőzésveszély esetén fertőtlenítsük. Ugyanez vonatkozik a kerítésekre is.
- Az évelő ágyások, cserjefoltok alatti talajtakaró anyagokat (például fenyőkérget) árvíz után célszerű felszedni, és kiszárítás után visszahelyezni, vagy méginkább újjal pótolni.
- Az árvízi hulladékokat minden esetben távolítsuk el a kertből, az uszadékfák, elhullott állatok, halak fertőzésforrást jelentenek.
- Veteményesben, zöldséges ágyásokban célszerű ellenőrzést végezni, az elpusztult növényeket eltávolítani. Ha a teljes ágyás kipusztult, akkor újravetés előtt jó ötlet talajfertőtlenítést végezni, de a gombák elleni védekezés is segítség lehet a növények számára.
A helyreállítás heteket vehet igénybe (kép: innen)
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.