A téli kert gyakran tűnik kihaltnak, élettelennek, ami persze nem igaz, de a deres, hólepte, vagy épp kopár táj ilyen képzeteket kelt. Más a helyzet, ha madár is látogatja a birtokot, az apró szárnyasok jelenléte egyből vidámmá, élettelivé varázsolja a lehangoló téli tájképet. Azonban hangulatteremtő kis vendégeink veszélyben vannak télen, főleg a tartósan fagypont alatti hőmérsékleten, és nagyobb havazásokkor.
Ki ne látna szívesen egy őszapót a kertjében?
A madáretetés ugyanakkor felelősséggel jár, így csak akkor vágjunk bele, ha vállalni tudjuk az első fagyoktól a tavasz kezdetéig a műveletet, ugyanis a madarak hamar hozzászoknak a kihelyezett élelemhez, amit ha hirtelen elveszünk tőlük, rossz helyzetbe hozzuk őket. A kistermetű, nálunk áttelelő madarak a hideg időszakban csupán annyi tartalékkal rendelkeznek, hogy a jeges, fagypont alatti hőmérsékletű éjszakát átvészeljék. Amennyiben ilyenkor napközben nem jutnak eleséghez, a következő éjjel végzetes lehet számukra. Ezért, ha elkezdtük az élelem kihelyezését, ne hagyjuk abba, ha pedig nincs idő és energia a folyamatos gondoskodásra, alkalomszerűen ne etessünk, hagyjuk inkább, hogy a madarak más, stabil élelemforrást találjanak.
A madáretető nem egy bonyolult építmény, egy-két óra alatt barkácsolható egy ilyen például
A madárétkeket három csoportra oszthatjuk, de ha komolyan gondoljuk a gondoskodást, mindhárom féléből biztosítsunk számukra. Az első a napraforgó, ami ne a focinézéshez, sörözéshez használt, emberi fogyasztásra szánt sózott, pirított szotyi legyen, hanem magas olajtartalmű ipari napraforgómag. Ebbe aztán keverhetünk egyéb magvakat, de a legegyszerűbb, ha az üzletekben, direkt a szárnyasoknak összeállított pinty, vagy hullámos papagáj eledelt szerezzük be. Ezek a keverékek állatkereskedésekben, hipermarketekben, barkácsáruházakban könnyen hozzáférhetőek, és árban sem jelentenek megterhelést.
Még egyszerűbb egy palackból és két fakanálból etetőt csinálni
A második csoportot az állati zsiradékok jelentik, de ebben az esetben se a konyhai maradékot használjuk, a sózott, fűszerezett szalonna nem jó, így sótlan, kifőzött szalonnát, vagy faggyút kínáljunk, és itt is van bolti, előregyártott étek, a sok helyen megvehető cinkegolyó, melyet aztán csak ki kell akasztani. A lágyabb típusú sajt, vagy vaj is kiváló csemege madárvendégeinknek, ezekből egy keveset szórjunk ki valamilyen sík felületre (tálkába például), nagy sikere lesz.
Cinkegolyó, cinkével
A harmadik csoport a gyümölcs, ami elsősorban és legfőképpen almát jelent. Az almát szinte mindegyik madárfajta kedveli, és kihelyezése is könnyű, egyszerűen tűzzük egy ágra. Az sem mindegy, hol helyezzük el a különböző élelmeket. Madárfajtától függ, hogy a fán, vagy inkább a talajon táplálkozik szívesebben, azonban esős, és főleg havas időben a földre helyezett élelmet nem tudják elfogyasztani. Gyakran egy tálka, cserépalátét, vagy üzletben vásárolható madáretető edény is elég, de fára lógatott, tetővel rendelkező etetőt is készíthetünk kallódó faanyagból, ezeket minden időjárási körülmények között tudják látogatni madaraink.
Egy darab szalonna egy rajzszeggel, vagy apró szöggel a törzsre tűzve kiváló csemege, és a fát sem károsítja
Fontos megemlíteni, hogy a balatoni hattyúetetések, vagy a parkbéli galambjóllakatás miatt rögzült kenyérmorzsa (vagy akármilyen pékáru darabjai) a nálunk telelő kismadarak számára nem jó választás, gyomor-, és bélgyulladást okozhat, így ezzel ne kínáljuk szálló vendégeinket.
A poszt megírásában a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapja volt segítségemre, melyet az amatőr madárbarátoknak ajánlok böngészésre további tudnivalókért, érdekességekért.
Felesleges cserépalátétekből is készülhet fedett etető
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.