Az egyik legnagyobb öröm az életben az új családtag érkezése. Mikor kisgyermek költözik a házba, a felhőtlen boldogság mellett egyúttal különböző változások is szükségszerűen életbe lépnek közvetlen környezetünkben, a kis jövevény igényeihez kell igazítani rengeteg mindent. Többek közt a kertet sem árt szemügyre venni, mert meg kell szüntetni a veszélyforrásokat, és azon is érdemes elgondolkozni, hogy a nemsokára kúszó-mászó, később pedig totyogó baba a kertben bizonyosan sok időt fog tölteni, ezért nem rossz ötlet a birtokot is gyermekbaráttá alakítani.
Mikor baba-, és gyermekbarát kertről beszélek, első lépésben mindig hozzáteszem, hogy a kertrendezést az alapoktól tekintsük át, és ami fontosabb, számoljunk le néhány rosszul rögzült sztereotípiával. A rendezett és szép kert sokak szemében egyenlő azzal, hogy középen gondosan ápolt pázsit található, körben pedig valamilyen cserjék, sövény, vagy tuják határolják a területet. Lehet, hogy szépérzékünknek tetszetős az ilyen elrendezés, de gyermekbarátnak nem nevezhető. Mikor a kicsik abba az életszakaszba érnek, hogy felfedezőútra indulnak a kertben, nem fogja őket lekötni az efféle ingerszegény, rendezett és (túl)szabályozott környezet. A kinti játék része, hogy legyenek felfedeznivaló területek, ösvények, rejtett zugok, és izgalmas, színes-szagos részek, az idő előrehaladtával pedig például a biztonságosan mászható fák is fontossá válnak. Kedves ötlet például a születéssel egy időben elültetett facsemete, ami az aprósággal együtt fog fejlődni, és mire a gyermek "mászókorba" ér, addigra a fa is alkalmassá válik erre, ráadásul így különleges kötődés alakítható ki kettejük között, ami megalapozhatja a természet iránti szeretetet. Tervezéskor próbáljunk visszaemlékezni saját gyermeki énünkre, és tegyük fel a kérdést, mi magunk milyen környezetben éreztük (volna) magunkat jól?
Rendezett, de izgalommentes
Ez viszont életteli, zegzugos és szép
Természetesen még fontosabb, hogy a baba-, és gyermekbarát kert veszélyforrásait minimalizáljuk. A szúrós, tüskés növényeket vagy kerítsük el, vagy váljunk meg tőlük. Ügyelni kell arra is, hogy minél kevesebb, lehetőleg semmilyen allergizáló fajta ne legyen a közelben. Mivel a kicsik előszeretettel vesznek a szájukba bármit, a mérgező növények telepítését mellőzzük, a meglévőket pedig szanáljuk. Sok növényről kevesen tudják, hogy mérgezőek, így érdemes egy terepszemlét tartani a birtokon, a meglévő növényeknek pedig egyenként utánanézni, hogy hordoznak-e veszélyforrást. Az óvatosság vonatkozik az egyéb kerti dolgokra is, így például jól zárjuk el a szerszámokat, vegyszereket, de például a fűnyíró, szegélyvágó se maradjon hozzáférhető helyen. Az aknafedeleket is szilárdan rögzítsük, és tüntessük el a balesetveszélyes, kiálló tereptárgyakat (így például a kertben tárolt építési törmeléket, felesleges fémtárgyakat, nagyobb köveket, túl magas ágyásszegélyeket).
Ezeket zárjuk el!
Ha mindezzel kész vagyunk, még csak a munka felénél járunk. Teremtsünk olyan elő, zöld környezetet, mely leköti a kicsik figyelmét, mely segítségével közelebb hozhatjuk hozzájuk a természetet. Készíthetünk gyermek-veteményest, egy kis művelnivaló sarkot, melyet aztán a szülők a kicsikkel együtt gondozhatnak. Ide telepíthetünk pár zöldségpalántát, egy-két virágot, amiket közösen nevelhetünk, így a kicsik korán szembesülhetnek a kertészkedés örömeivel, és felelősségérzetük is erősíthető ilyen módon. Biztosan nagy öröm a felnőtt segítséggel elültetett palánta, vagy mag kibújásának, fejlődésének követése, a sajátkezűleg megtermelt zöldség vagy gyümölcs elfogyasztásáról nem is beszélve. Ültessünk továbbá a kertbe olyan növényeket, melyek izgalmas formáikkal, színeikkel, vagy illatukkal felkeltik a gyerekek figyelmét, így velük a későbbiekben konkurenciát teremthetünk a tévének és számítógépnek. Ha úgy válogatjuk össze a dísznövényeket, hogy az év minden szakában legyen köztük valami, ami virágzik, vagy hajt, akkor a figyelem folyamatosan fenntartható.
Baba-, és gyermekbarát kert tervezésekor, kialakításakor tehát két fő szempont lebegjen a szemünk előtt, egyrészt minden veszélyforrásnak elejét kell venni, másrészt izgalmas, játékra és tanulásra alkamas környezetet kell teremteni.
Színek, formák és illatok kavalkádja - válogassunk belőlük!
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.