Nem véletlen a nyár és a nyaralás szavak közti hasonlóság, ez a pár hónap a kikapcsolódás, utazás, pihenés időszaka, a legtöbben azért kuporgatják drága szabadnapjaikat, hogy nyáron egy-két hétre maguk mögött hagyhassák a megszokott környezetet, és lazítsanak, távol az otthon zajától. Ilyenkor csapot-papot hátrahagyva menekülünk szebb tájakra, ám van, aki biztos otthon marad. A növényeink.
Az átlagos nyaralás ideje egy vagy két hét, és ez az idő alkalmasint éppen elegendő arra, hogy szobakedvenceink, vagy kerti zöldjeink szomorú állapotba kerüljenek. Tapasztalatból mondom, hogy nem mindenki gondol az utazás előtti feszült időszakban növényeire, ilyenkor nagyobb izgalmat jelent a bevásárlás, az összepakolás, az elkallódott útlevelek utáni hajsza. A legtöbb gond általában a család nőtagjaira hárul, és a legtöbbször pont ők azok, akik a lakásban élő zöldet is ápolják, nem csoda hát, ha a növényekről időnként elfeledkeznek. Egy hetet a szobanövények nagy általánosságban kibírnak, de előfordulhat, hogy az indulás előtt kimaradt öntözés, az elsötétített lakás, vagy a nem várt kánikula mégis kárt tesz bennük. Milyen óvintézkedéseket tehetünk, hogy ne történjen baj?
Ablakban, biztonságban
A legkézenfekvőbb egy kedves, megbízható szomszéd felkérése, ám manapság belőlük egyre kevesebb van, és sokan nem szívesen hagynak másnál lakáskulcsot. Ha mégis megoldható a szomszéd, rokon, vagy ismerős megbízása, készítsünk részletes útmutatót neki, kitérve arra, hogy melyik növényt, hányszor, milyen mennyiségű vízzel locsoljon, mert mi ismerjük már saját virágaink igényeit, de a szomszéd, barát, lehet, hogy nem. Akinek háziállata van, biztos hogy segítségre szorul, az állatok kiszemelt etetőjének ne felejtsük el az öntözést is megemlíteni! Ha egy hétnél hosszabb időre távozunk, és nincs kisegítőnk, az öntözést akkor is megoldhatjuk. A gimis fizikaórákról ismerős közlekedőedények elvét alkalmazva filléres öntözőrendszert építhetünk egy üdítőspalackból és egy madzagból. A vízzel töltött palackba lógassuk a madzag egyik végét (pamut cipőfűzőt például), a növény földjébe a másikat. A "rendszerbe" akár több cserepet is beköthetünk.
Olcsó automata öntöző
Hasonló hatást érhetünk el a balkonkertészkedésnél használatos önöntöző ládákkal, de aki hajlandó nagyobb beruházásra, akár idővezérelt automata öntözőrendszert is vásárolhat, igaz ez akár a nyaralás egy főre eső költségét is elérheti, pár napos távollét esetén felesleges kiadás. Ha száraz, forró idő várható, az erkélyen lakó növényeket párologtatással is nedvességhez juttathatjuk, ha egy lavórba vizet töltünk, a vízbe valamilyen állványt teszünk (például egy téglát, vagy lefelé fordított kisebb edényt), és erre helyezzük a cserepet. Vízmegkötő adalékot is tehetünk a virágok földjébe, olcsón kaphatóak például olyan zselés anyagú, vagy agyaggolyócskák, melyeket benedvesítve, a földbe helyezve biztosítják a növény túlélését. Vízigényes kedvenceink alá pedig egyszerűen vizes tálkát, alátétet tegyünk. Tartsuk szem előtt, hogy nem minden házikedvenc igényli a nagymennyiségű folyadékot, ügyeljünk arra, nehogy "túlgondozzuk" zöld barátunkat!
Drága automata öntöző
Fontos dolog a fénykérdés is, természetesen egyes növényeinknek fontos lehet a fény, míg másoknak nem annyira. Ha távollétünkben el kívánjuk sötétíteni a lakást, gondoskodhatunk fényről úgy, hogy növényeinket kitelepítjük az erkélyre, ahol lépcsőzetesen rendezzük el őket. Előre a kisebbeket, hátrafele pedig a nagyobbakat sorakoztassuk fel, így mindannyiukat éri majd napfény. Érdemes egy pillantást vetni indulás előtt az időjárás-előrejelzésre, ha heves zivatarok, viharok várhatóak, inkább hagyjuk bent növényeinket, hasonló elrendezésben, az egyik nem teljesen elsötétített ablak mögött.
Professzionális rendszer
A kerti zöld állomány már könnyebb dió, az itteni növények ellenállóbbak, és az anyateremészet is kisegíthet minket öntözést helyettesítő esővel. Ennek ellenére a füvet érdemes katonásan rövidre nyírni, így kevesebb nedvességet igényel a pázsit, a levágott szálakat pedig a többi növény tövéhez helyezzük el, hogy a mulcsoláshoz hasonlóan megóvják a talajt a kiszáradástól (mulcsolást erkélyen, teraszon hagyott növényeknél is alkalmazhatunk!) A kerti öntözést megoldhatjuk időzített locsolórendszerrel, vagy sokkal egyszerűbben a szomszéddal, akinek ehhez még kulcsot sem kell adni.
Agyaggolyó
A lényeg, hogy az utazás öröme ne feledtesse velünk növényeink szükségleteit, és azt is vegyük számításba, hogy az egyes példányoknak gyökeresen eltérő igényeik lehetnek. A kaktuszokat nem kell óvatosságból ájulásig öntözni, a dracénát viszont ne hagyjuk napsütéses erkélyen. A magukra maradó növényeket egy szűk órányi előkészülettel biztonságba helyezhetjük, így érkezéskor is épen és egészségesen fognak várni minket!
Így várjon vissza kertünk!
Akinek van egyéb, bevált házipraktikája, ne habozzon megosztani velünk kommentekben!
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.