Filmsztárokat, nagynevű, netán még tehetséggel is bíró színészeket sokan tudunk sorolni hosszan, tipikus fordulatok, jellemző filmes klisék is akadnak szép számmal, csakúgy mint emlékezetes járművek, épületek, vagy helyszínek. Én azonban, mint kertész, a filmekben is árgus szemekkel lesem a növényeket, és bár emblematikus mozis virágból kevesebb van, mint telt keblű, szőke hősnőből, azért találni olyan zöldet, ami érdemes arra, hogy megemlékezzünk róla. Így most következzék egy szubjektív lista, melyben a növények, és a filmek jelentik a közös pontot. Elöljáróban elmondanám, hogy olyan növényekre koncentrátam, melyeknek valamilyen dramaturgiai szerepük is van, tehát nem csupán a háttérben szerepelnek (ennyi erővel az összes film szóba jöhetne, hiszen legalább egy szál fű mindegyikben akad), hanem lényegi dologként vannak jelen. Kimaradnak azok az alkotások, melyek címükben ugyan kapcsoldnak a természethez, azonban cselekményükben nem központi elem a flóra. Lássuk hát akkor, hogy melyek a legnagyobb mozis növénysztárok!
Adaptáció (Adaptation)
A film tulajdonképpen nem egy könyv feldolgozása, hanem egy könyv feldolgozásának a feldolgozása, hangozzék ez bármilyen furcsán. A kiindulópont Susan Orlean Az orchideatolvaj című könyve, melyet a filmben a főhős (Nicholas Cage) próbál filmre adaptálni, ennek folyamata az, amit látunk. A címbeli növény a szellemorchidea (Dendrophylax lindenii), mely kétségtelenül szépséges és ritka növény, Florida mocsaraiban honos, érdekessége, hogy levelek helyett gyökereivel fotoszintetizál, értékét páratlan virága és ritkasága adja.
Leon a profi (Léon)
Leon, a magányos bérgyilkos csak a munkájának él, egész addig, míg be nem toppan hozzá a szomszédságból Mathilda, az árván maradt kislány. Leon nehezen kezeli a helyzetet, egyrészt mert Mathildára egy egész osztag korrupt rendőr vadászik, másrészt mert eddig csak szobanövényével osztotta meg életét. Ez a növény egy rákvirág (Aglanomea), a forgatókönyvírónak pedig dícséret jár, hogy egy ilyen strapabíró fajtát választott, szegény zöldnek ugyanis sokmindent túl kell élnie a filmben.
Dennis, a komisz (Dennis, the menace)
Az égetnivaló ötéves Dennisnek mintha egyetlen életcélja lenne, tönkretenni a szomszédban lakó nyugdíjas öregúr, Mr. Wilson (Walther Matthau) életét. Az egyik kulcsjelenetben Mr. Wilson a kertben várja barátaival a legnagyobb áhítatban, hogy negyven éve nevelt kedvenc növénye először és utoljára virágba boruljon. A rendezvényt Dennis zavarja meg, így Mr. Wilson épp nem látja a mindössze tíz másodpercig tartó virágzást, aminél nagyobb tragédiát egy hobbikertész nem élhet át. A különleges növény persze fikciós, bár némileg rokonítható az éjkirálynő kaktusszal (Selenicereus grandiflorus).
A forrás (The fountain)
Az extravagáns képi világú, és meglehetősen szövevényes cselekményű filmben mindhárom idősíkban egy fa játssza a főszerepet, persze a kutatóorvos Tom (Hugh Jackman) és beteg felesége Izzy (Rachel Weisz) mellett. A titokzatos, mitikus életfa egyszerre rákgyógyszer, az örök élet forrása, és a sosem múló szerelem jelképe. A film abszolválásához nagyobb mennyiségű papírzsebkendő, és némi ezoterikus beállítottság szükséges!
Ádám almái (Adams æbler)
A keserédes dán vígjátékban a közmunkára ítélt, szélsőséges nézeteket valló Adam a jámbor paphoz, Ivanhoz kerül, aki feladatul adja neki a kertben álló almafa gondozását, hogy a termésből a büntetés letöltésének végén sütemény készülhessen. A növénygondozás meglepő nehézségekkel jár, melyeket Adam és Ivan meglehetősen eltérően értékelnek, közben megérkeznek Adam régi cimborái is, és a sok bonyodalom után végül a filmtörténelem egyik legbizarrabb happy endjének lehetünk tanúi.
Az esemény (The happening)
M. Night Shyalaman ezzel a filmmel vált végleg kultikus rendezőből B-filmessé. Az eseményben nem egy növény, hanem a Föld komplett flórája válik ellenséggé, ugyanis bolygónk zöldjei egyszercsak mérgező gázt kezdenek eregetni, aminek hatására az emberek a legváltozatosabb módon követnek el öngyilkosságot. Pár túlélő menekülőre fogja a dolgot, hogy végül egyszercsak hirtelen - ahogy jött - úgy el is múljon a krízis. A komolynak szánt öko-thriller sajnos inkább vígjátékként funkcionál.
Batman: kezdődik (Batman: begins)
Bruce Wayne újraindított története a maszkos hős születésével kezdődik. Hogy bebocsájtást nyerjen az Árnyak Ligájának kolostorába, Wayne úrfinak egy kék virágot kell felcipelnie a hegyre, mely aztán később pszichoaktív drog alapanyagaként keseríti meg életét.
Testrablók támadása (Invasion of the body snatchers)
Az 1978-as klasszikus inváziós filmben idegen mikroorganizmusok lepik el bolygónkat, hogy lemásolják, és érzelemmentes bábokra cseréljék az embereket. Bár mikroorganizmusokról van szó, megjelenésük növényszerű, és a neten fellelhető leírásokban is növényként említik a messziről jött létformát, így a gonosz flórakatalógusba mindenképpen felírhatjuk őket. A Testrablók támadása semmiképp sem ajánlott paranoiás nézőknek, mert megtekintése után minden pókerarcú embert idegennek fognak nézni!
Szökés az Alcatrazból (Escape from Alcatraz)
Az igaz történeten alapuló börtönfilmen végigvonul a virágszimbólum, mint a szabadság jelképe. Mikor a szökés felfedezése után a szárazföldön kutatnak a rabok nyomai után, a börtönigazgató egy krizantémot talál a tengerparton. Mivel ez a virág ott nem terem, egyértelmű, hogy Frank Morris (Clint Eastwood) hagyta ott, jelezvén, hogy a szökés sikeres volt.
Wallace és Gromit: Az elvetemült veteménylény
Utolsóként egy mese is sorra kerül, és bár se szeri-se száma a természetben játszódó rajzfilmeknek, az Elvetemült veteménylény az egyetlen, ami egészen konkrétan a kertészkedést és a zöldségeket állítja a középpontba. A bájos gyurmafilmben a szórakozott feltaláló és zseniális kutyája a zöldségfesztiválra készülő falusiakat fenyegető rém után nyomoz. Mindeközben szerephez jut egy szakajtónyi nyuszi, pár rekorder káposzta, és egy fertelmes vegetáriánus szörny is. Gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt erősen ajánlott!
A lista természetesen folytatható, olvasóimat buzdítom arra, hogy kommentekben gyűjtsenek még hasonló filmeket!
Az ötletet köszönöm olvasómnak Gergőnek!
Képek: innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, innen, és innen.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.