Szinte mindenki tesz újévkor valamilyen fogadalmat, és bár a legtöbben a másnapi regenerálódás közben meg is feledkeznek róla, van, aki komolyan gondolja. A fogadalmak - ahogy tapasztaltam - általában kevés témakör köré kapcsolódnak, például munka, párkapcsolat, vagy épp egészség, utóbbi esetben pedig leginkább a dohányzás abbahagyásáról van szó. Engem szerencsére nem érint a füstölgésről való leszokás, egy kedves barátom azonban decemberben elhatározásra jutott, és mint sokan mások, ő is az év utolsó napját jelölte ki utolsó füstös napnak, így már harmadik napja él cigaretta nélkül.
Mindenképp szeretném őt támogatni, ezért körülnéztem, hogy milyen természetes, növényi segítség kínálkozik a leszokáshoz. A mindenféle csodaszereket, mágikus tablettákat, mágneses bizgentyűket mellőzném, nézzük hát, hogy mivel járul hozzá a természet a sikerhez. Több forrás szerint segíti a leszokóban lévő dohányost a kálmos (Acorus calamus) gyökerének rágcsálása, és állítólag hasonló segítség várható a lándzsás útifű (Plantago lanceolata) tea kortyolgatásától. Utóbbi gyógynövény mindenképp ajánlott, mivel a légutak és a szájüreg ápolója, így a még aktívan dohányzók is fogyasszák, főleg télen. A cigaretta rengeteg káros anyagot tartalmaz, a függésért azonban a nikotin a felelős. Leszokáskor a nikotin megvonása okozza a kellemetlen tüneteket, a kínzó sóvárgást, a rágyújtás iránti (látszólag) olthatatlan vágyat. A nikotin kiürülése a szervezetből fontos tehát, ám ha lúgosítással lassítjuk a folyamatot, a kínzó érzés is enyhülhet, és fokozatosan csökkenhet. A szervezet lúgosításában segíthetnek a zöldségek és bizonyos gyümölcsök (például banán, ananász, grapefruit), a leszokók tehát jól teszik, ha sokat fogyasztanak belőlük, lehetőleg nyersen. Külön ki szokták emelni a babcsírát, mint leszokást támogató, lúgosító ételt, én is javaslom tehát.
Babcsíra
Általános tapasztalat, hogy leszokás idején a nikotinéhség mellett a megszokás, a begyakorolt rituálék hiányoznak nagyon, így le kell foglalni valamivel kezünket és szánkat. Utóbbit ne nassolnivalóval tömjük be, mivel a nikotin elhagyása egyébként is étvágynövekedést okoz, így ha a megszokott mozdulatot rágcsálással pótoljuk, könnyen felszedhetünk pár kilót. Ha mindenképp enyhíteni akarjuk valamivel orális fixációnkat, legyen az valamilyen kalóriaszegény, egészséges étel, például roppanós paprika, vagy salátalevél, sokaknak pedig a szotyizás vált be, utóbbi a egyszerre foglalja le a kezet és a szájat, olyan mennyiséget pedig, ami veszélyeztetné alakunkat, nehéz elfogyasztani.
Kálmos, nem kell szedni, herbáriákban is kapható
A leszokás egész biztosan feszültséggel és idegességgel jár, ezért jól jöhet valamilyen szelíd nyugtató. A citromfűlevélből, macskagyökérből készült forró ital nyugtatólag hat az idegekre, de levendula illóolaj párologtatásával, vagy levendulás nyugtató fürdővel is kényeztetheti magát a zaklatott ex-dohányos. Fontos a sok folyadék bevitele is, gyakori tanács, hogy erős késztetés esetén rágyújtás helyett igyon egy pohár vizet a leszokóban lévő. Víz helyett éppenséggel kamillateát is lehet kortyolgatni, túladagolni nem lehet, ellenben nyugtató és gyulladáscsökkentő hatású, ami jól jöhet annak, aki évekig füstölt.
Lándzsás útifű - szirupként vagy teaként is hasznos
Jóbarátomnak innen is kitartást és sok akaraterőt kívánok, remélem másnak is tudtam egy kis segítséget nyújtani, mert azt hiszem, hogy a dohányzásról való leszokást csakis támogatni lehet. Füstmentes, egészséges évet kívánok minden próbálkozónak!
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.