Minden évben szóba kerül itt blogon a parlagfű, ez a gyom ugyanis olyan mindig aktuális témát jelent, amit nem lehet kihagyni egy szezonban sem. Az idén is eszembe jutott ez az ádáz növény, de bevallom, most nem magamtól, hanem nemrégiben az egyik tévéhíradóban volt arról szó, hogy egy "élelmes" magyar vállalkozó parlagfűből készült termékeket forgalmazott gyógyhatású csodaszerként, ugyanis makacsul tartja magát a tévhit, hogy a parlagfű számos nyavajára áldásos herbária, mely nem csak az allergiásoknak csodaszer, hanem például a daganatos betegségek ellen is bevethető.
Sem orvos, sem gyógyszerész nem vagyok, hogy ítélkezhessem a kérdésben, azonban tény, hogy az Európai Unió területén tiltott a parlagfűt tartalmazó élelmiszerek és egyéb, emberi fogyasztásra szánt termékek előállítása és forgalmazása. Valamint az is tény, hogy a Szegedi Tudományegyetem kutatásai szerint a parlagfűből készült élelmiszerek tartós fogyasztása veszélyt jelent az emberi szervezetre. Ebből talán a laikusok számára is leszűrhető, hogy a parlagfű nem éppen gyógynövény, az viszont régóta bizonyított tény, hogy az egyik legerősebb allergén gyom, mely hazánkban is százezreknek okoz szenvedést.
A parlagfű (Ambrosia artemisiifolia), nem őshonos sem Magyarországon, sem Európában, hanem Észak-Amerikából érkezett kontinensünkre. Feljegyzések szerint Svájcban tűnt fel először 1878-ban, innen aztán gyorsan szétterjedt Európában. Magyarországon az 1920-as években bukkant fel Somogy megyében, majd rövid ideig tartó akklimatizációt követően gyorsan szétterjedt, először a kereskedelmi útvonalak mentén, aztán később az egész ország területén elszaporodott. A parlagfű népegészségügyi problémát a '70-es évek óta okoz, ekkortól már nem csak invazív gyomként, hanem egészségre káros növényként tartják számon.
Tudta-e? A parlagfű nem egyszerűen egy gyakori gyomnövény hazánkban, hanem vizsgálatok alapján bizonyítottan Magyarország legelterjedtebb gyomnövénye!
Az irtás a virágzás előtt hatékony, ezért még ebben a júniusban el kell végezni azt!
A parlagfű, szinte mindenhol megtalálható, azonban van pár élőhelytípus, ahol nem érzi jól magát. Egyáltalán nem kedveli az erdőket, nem telepszik meg a karbantartott pázsitos felületeken, ahogy neve is mutatja, az elvadult, parlagi területek a kedvencei. Ennek megfelelően nagyon gyorsan megjelenik a beszántott, a magára hagyott, gondozatlan területeken, de akár a városi építkezéseken is, ahol a talaj felső rétegét eltávolították. Gyakori lakó utak, vasúti sínek mentén, vagy ápolatlan, elhagyott kertekben. Szintén nagy arányban található meg napraforgótáblákban (akár fertőzött vetőmaggal is indulhat a terjedése), gabonatarlókon, de tulajdonképpen valamennyi szántóföldi kultúrában előfordulhat.
Gyökerestől kell kiszedni a teljes sikerhez
Fontos tudni, hogy amennyiben az illetékesek észlelik (vagy bejelentés alapján a tudomásukra jut) hogy egy területen parlagfű van, akkor a tulajdonos értesítése nélkül kényszerkaszálást rendelhetnek el, ennek az árát pedig - a büntetéssel együtt - behajtják a tulajdonoson. Gyakori védekezés, hogy "régóta nem jártam a földemen" vagy hogy ""nem tudtam, hogy parlagfű nő a telkemen" ezek azonban nem válnak be, mert főszabály szerint minden esetben a tulajdonos felelőssége és kötelessége a parlagfű-fertőzés felderítése és megszüntetése, melyről a törvény is rendelkezik, a paragrafusoknak ITT és ITT nézhetnek utána, utóbbinál az 50.§-t keressék.
A parlagfű irtásának több módja van. A talajhoz közeli kaszálás csak ideig-óráig működik, pontosabban addig, míg az alsó oldalhajtások ki nem fejlődnek, ezután a kaszálás már nem hatékony. A növény kihúzása már biztosabb módszer, kisebb területeken, például kertekben, utcafronti földsávokban eredményes lehet a répa módjára gyökerestül való kiemelés. Természetesen a vegyszeres irtás is egy lehetőség, főképp nagyobb arányú fertőzés esetén, ehhez megvannak a bevált szerek, melyek széleskörűen hozzáférhetőek. A megelőzés fő módszere a dús, gondozott vegetáció létesítése a veszélyeztetett területen, ehhez elég gyepesíteni, de bármilyen honos flóra megteszi, a parlagfű nem marad meg ilyen körülmények között.
A mezőgazdasági területek a fő gócpontok
A parlagfű jelentette probléma súlyosságát jól jelzi, hogy a kérdésben részletes és szigorú szabályozás van érvényben. A 2008. évi XLVI. Törvény 17. § (4) bekezdése szerint:
"A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani."
Az ellenőrzést a vegetációs időszak befejezéséig külterületen a földhivatalok, belterületen a helyi önkormányzat jegyzője és a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságai végzik, így papírforma szerint hamar lebukik, aki nem irtja portáján a parlagfüvet, a gyakorlat azonban szokás szerint árnyaltabb ennél. A hivatalos szerveknek ugyanis nincs kapacitásuk arra, hogy minden kertbe benézzenek, vagy hogy minden hobbitelket, szántót, termőföldet ellenőrizzenek, ezért a lakosság is részt vehet a felderítésben. A lakosok a bejelentést a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesületnél tehetik meg, pontos címmel, földrajzi koordinátákkal és lehetőleg fotókkal kiegészítve. A bejelentés kockázatmentes, mivel azt az Egyesület a saját nevében továbbítja az illetékeseknek. A növényvédelmi bírság mértéke a védekezési kötelezettség elmulasztása esetén - a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától függően - 15 000 Ft-tól 5 000 000 Ft-ig terjedhet, ami már jelentős motiváció lehet a gondatlan tulajdonosoknak. Parlagfűvel kapcsolatos bejelentést ITT lehet tenni.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.