A Halottak Napja közeledtével aktuálissá válnak a temetői munkálatok, a sírrendezés, és persze elsősorban az elhunytainkról való megemlékezés, azonban mielőtt ennek a témának szentelnék egy bejegyzést, egy kapcsolódó, érdekes, de sokak számára első blikkre kicsit idegen érdekességet mutatnék be.
Természetesen nem a kerti temetkezésről lesz szó, ez egyébként nem is lehetséges a hatályos törvények alapján. Eltávozott szeretteinket emlékeinkben, szívünkben őrizzük, ennek a kötődésnek a kifejezése, tárgyiasulása a temetői síremlék (is). A temető azonban gyakran messze van, sokaknak pedig rideg érzetű, kellemetlen érzéseket keltő hely, ezért logikus az elképzelés, hogy a megemlékezést fókuszáló, megjelenítő emlékhely akár a közelünkben, meghitt környezetben, a kertben is lehet.
A kerti emlékhelynek nem kell klasszikus temetői képpel rendelkeznie, csupán a szándék a fontos
A növények mellett elhelyezett padon itt kedves felirat olvasható, nem kell feltétlen búskomorrá alakítani az emlékhelyet
Egy ízlésesen kialakított, nyugodt szeglet segíthet feldolgozni a gyászt, és a későbbiekben is közvetlenebb kapcsolatot hozhat létre az elhunyt és az ittmaradottak között egy házi emlékhely. Nyilvánvalóan nem márvány síremlékről, temetői jellegű építményről, vagy klasszikus kőtábláról van szó, hiszen az sem cél, hogy a kert miliőjétől elütő elemek bontsák meg az egységet, ráadásul egy túl kihívó vagy direkt célzatos házi síremlék alkalmasint folyamatosan tépné fel a lelki sebeket, ahelyett, hogy megnyugvást biztosítana.
Egy életteli sziklakert - hangozzék ez elsőre akár furcsán is - nagyon is alkalmas a célra
Egyszerű kavicsos, árvácskás sarok, ez is szép
Az emlékfa hagyománya régi, akár a kertben is kaphat helyet
A legjobb megoldás, ha a vázolt célra a kert egyik félreeső, lehetőleg zavartalanabb részében alakítunk ki egy olyan félrehúzódásra alkalmas sarkot, ahol nyugodtan merenghetünk, emlékezhetünk. Nagyobb kertek esetében akár rövid sövénycsíkkal is leválaszthatjuk ezt a szegmenst a birtokról, kisebb kerteknél egy erre a célra kialakított ágyás is elegendő, például egy üldögélésre, meditálásra alkalmas paddal, ülőalkalmatossággal kiegészítve. Természetesen az elképzeléshez növények is tartoznak, melyek lehetnek az elhunyt kedves növényei, vagy a célra alkalmas, nem túl hivalkodó, esetleg kifejezetten temetői virágok (krizantém, árvácska, erika). Ugyanakkor nem kell feltétlenül szomorú hangulatot teremteni, nem kegyeletsértőek a harsány, színes, vagy éppen illatos virágok sem, ha valamilyen módon kapcsolódnak ahhoz, akinek az emlékére ültettük őket. Örökzöldeket temetői célokra is gyakran használunk, így ezeket a fajokat otthonra is telepíthetjük hasonló okokból, leginkább kúszó, elterülő növekedésű törpeváltozatok alkalmasak erre. Az emléksarkot akár fafaragvánnyal, szolid szoborral, kő díszelemmel is dekorálhatjuk, attól függően, hogy mennyire szeretnénk külső szemlélő számára is világossá tenni a hely funkcióját.
Az otthoni emlékhely pszichológiája abban áll, hogy az elhunythoz kapcsolt helyszín, tárgyak, élő flóra továbbra is velünk vannak, a növényi részek gondozásra, gondoskodásra szorulnak, így azok ápolásával mindig kicsit úgy érezhetjük, hogy az elhunyttal is törődünk, foglalkozunk. Így összességében bármilyen növényfajta alkalmas erre, a lényeg az, hogy ezeket a példányokat kicsit különítsük el a többitől, és törekedjünk a meghitt, nyugodt körülmények létrehozására.
Régi vidéki szokás, hogy gyermek születésekor fát ültetnek, úgy egy ilyen szomorú alkalommal is meg lehet ezt tenni, úgy, hogy a hamvak egyesüljenek a facsemetével, például egy "kegyeleti ültetés" során. Szép és vigasztaló gondolat lehet, hogy az eltávozott tovább él egy hozzánk mindig közel lévő fában például. Az ötlet olyannyira nem egyedi, hogy kapható kifejezetten erre a célra kitalált biourna, mely tulajdonképpen egy keltetőedény egy fa magjával és tápanyagokkal, ebbe lehet helyezni az urna tartalmát, majd kihajtatni, és később kiültetni.
A biourna az élet körforgását szimbolizálja, a hamvak segítségével fa fejlődik a tartályban, melyet aztán ki lehet ültetni
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.