Biztos mindenki ismeri azt az érzést, amikor éhesek is vagyunk, meg nem is, ennénk is valamit, meg nem is, ilyenkor pedig a leginkább valami olyasmi esik jól, ami tartalmas, de nem megterhelő, üde és ízletes. Nálam az esetek többségében ez a tárkonyos csirkeraguleves, főleg ha étteremben tör rám a fent említett dilemma. A tárkonyos csirkeraguleves egyik fő alkotóeleme természetesen a tárkony, ami jelen írás főszereplője is egyben.
Nagy kedvenc
A tárkony igazi nemzetközi fűszer-, és gyógynövény, Ázsiában honos, de az egész északi féltekén megtalálható, délen egészen Mexikóig és Észak-Indiáig, a francia konyha egyik alapeleme, hozzánk pedig Erdélyből került, ahol a franciákhoz hasonlóan széleskörűen használják. Sajnos aki épp most kapna kedvet a tárkony ültetéséhez, kicsit elkésett, de másfajta aktualitása van a növénynek, ugyanis pont mostanában érkezik el a szedés ideje. A tárkonynak két igazán elterjedt változata van, a francia tárkony (A. dracunculus L.) és az orosz tárkony (A. dracunculus var. redowsky Turcs.). Előbbi az, amelyet igazából tárkonynak hívunk, utóbbi pedig igénytelenebb ugyan, de illóolaj tartalma alacsonyabb, vagyis fűszerként az íze gyengébb, ugyanakkor sokak szerint pikánsabb. A tárkonyt magról szaporítani nehéz, jellemzően tőosztással, vagy tősarjakkal növelhető az állomány. Ha valaki maggal próbálkozik, akkor márciusban kell vetnie, és május környékén kiültetni az arasznyi palántákat, vagy előnevelt palántákkal ugorhatjuk át a nehézkes magnevelést.
Mostanában virágzik
A tárkony nem kimondottan igénytelen fajta, főleg akkor kell ügyelni az ideális körülényekre, ha valóban aromás, illóolajban gazdag növényt szeretnénk termeszteni. Hőigénye átlagos, az őzi gyengébb fagyokat is átvészeli, és folyamatos napfürdőre sem tart igényt, olyan helyen is nevelhető, ahol csak a nap egyik felében éri fény, igaz ekkor aromája gyengül. Nem csak kertben, balkonon is sikert érhetünk el vele, de minél kedvezőtlenebbek a körülmények a növény számára, annál gyengébb minőségű lesz a "termés". Ami viszont fontos, hogy talaja jó vízelvezetésű legyen. A sok nedvességet kedveli, a nyirkos talajon érzi jól magát, de a pangó vizes területeken, vagy ahol magas a talajvíz szintje kipusztulhat. Tápanyagigénye is magas, az otthonául szolgáló földet is erősen igénybe veszi, ezért tavasszal a trágyázás mindenképp ajánlott alatta. Állati kártevői gyakorlatilag nincsenek, de lisztharmat és rozsdagomba fertőzés előfordulhat a tárkony esetében.
Napfényes konyhaablakban is tehetünk egy próbát vele
Ízletes és mutatós
Fűszernövényként szinte minden ételnek pikáns kiegészítője lehet egyedi, ánizsos hatású, borsos jellegű, kissé csípős íze. Levesek, szárnyas, vad és halételek fűszere lehet, de főzelékekhez is adhatjuk, és sokféle fűszerkeverék alkotóeleme is egyben. Erdélyben pedig nincsen sült hús tárkony nélkül. Gyógyhatásai is ismertek, elsősorban étvágyjavítóként alkalmazzák, így a bevezetőben is említett leves lábadozó, étvágytalan betegeknek javallott. Nem csupán szájon át vehetjük magunkhoz, ugyanis illatszereknek, parfümöknek is gyakran adaléka.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.