A húsvét hétfő a locsolkodás mellett általában az alkoholról (is) szól, rendszerint a lelkes locsolók minden lányos háznál kapnak egy pohárka áldomást, és a rokonság, baráti kör nagyságától függően délre, kora délutánra már borvirágosak az arcok, homályosak a tekintetek, az igazi bajok azonban másnap keletkeznek, mikor beüt a macskajaj. Szerencsére a másnaposságot sokféle szerrel és praktikával lehet enyhíteni, én most a blog profiljához illően a kellemetlen másnaposság lefolyását gyorsító, illetve a túlzott alkoholfogyasztás káros hatásait enyhítő gyógynövényekből sorolok fel párat.
A koccintás kötelező!
Az első az általános csodaszerként ismert ginzeng (Panax ginseng), mely növényként ugyan mifelénk nem él meg, de bármelyik bioboltban, hipermarketben beszerezhető kapszulás, ampullás kiszerelésben, vagy akár teaként. A ginzeng a sok egyéb jó tulajdonsága mellett erőteljes regenerálószer, lábadozó betegeknek és heveny másnapossággal küzdőknek egyaránt ajánlott, erősíti az immunrendszert, fokozza a sejtmegújulást, nem mellesleg pedig a férfierőre is jótékonyan hat, ami a macskajaj elmúltával máskor is jól jöhet.
Csúf, de hasznos: a ginzenggyökér
A csipkebogyó (Rosa canina) szintén régóta ismert általános erősítő, roboráló gyógynövényként, ráadásul az íze is kellemes. Teája, főzete A-, B1-, B2-, P- és K-vitaminokat rejt, és persze kiemelkedően magas a C-vitamin tartalma, így a másnapos húsvéti vándornak mindenképp hasznára válik. A csipkebogyó tea akkor a legjobb, ha fogyasztás előtti napon beáztatjuk a bogyókat egy éjszakára. A jobb minőségű, adalékanyagmentes csipkebogyó szörpök és lekvárok hasonlóan kedvező hatással bírnak, így a teát is helyettesíthetik.
Csipkebogyó
A sárga tárnics (Gentiana lutea L.) gyökeréből készült tea egyszerre étvágyjavító és emésztést segítő hatású, emellett a májat is védi, ami egy italozással eltöltött nap után nem elhanyagolható jótétemény. A tárnicsgyökér tea-alapanyagként is kapható gyógynövény üzletekben, de tablettás, kapszulás kiszerelésben is hozzáférhető, érdemes a húsvét hétfőihez hasonló történések esetére mindig otthon tartani egy dobozzal.
Sárga tárnics
A citromfű (Melissa officinalis) a népi gyógyászatban régóta ismeretes a másnaposság egyik alapvető gyógyítójaként, elsősorban nyugtató hatása miatt, de étvagyjavítóként, illetve álmatlanság ellen is beválik, utóbbi két tünet is általános velejárója a dorbézolás utáni időszaknak. A citromfüvet otthon is termeszthetjük, persze ehhez most már késő van, de gyógynövény üzletekben könnyen beszerezhetjük.
Citromfű
A vasfű (Verbena) kiváló ellenszere az emésztőszervi panaszoknak, hatékonyan védi és regenerálja a májat, és epebántalmak esetén is hatásos. A nyáron virágzó gyógynövényt frissen most nem tudjuk beszerezni, de herbáriákban mindenütt kapható. A vasfű továbbá bevethető a hurutos, köhögéses betegségek ellen is, a változékony tavaszi időben ez az oldala is jól jöhet.
Vasfű
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.