Botfüled van édes fiam - hallottam ezt sokszor kiskoromban otthon, és mitagadás, tényleg nem vagyok muzikális alkat, csakúgy, mint a hasonlat fája, a bot. De vajon a fák tényleg mentesek a zeneiségtől? Leszámítva persze a fából készült hangszereket, valóban azt hihettük eddig, hogy a fáknak nincsen zenei vénájuk, ám a lenti dalt meghallgatva meg fog változni a véleményünk.
A lejátszó és a falemez
A dologhoz szükséges némi magyarázat, arról van szó valójában, hogy egy kísérletező kedvű zenész, mérnök, és egyben művész, Bartholomaus Traubeck megalkotta a fák évgyűrűit zenévé alakító berendezést. A lejátszó működése tulajdonképpen egyszerű, és nagyban hasonlít a hagyományos lemezjátszók elvéhez. Egy algoritmus a vékonyra szeletelt falemezek évgyűrűit analizálja és alakítja át zenei hanggá, majd a hangok egymásutánjából épül fel a zenemű. Ilyen módon minden korongnak különböző zenéje van, hiszen a mintázatok minden esetben egyediek, függnek a növény életkorától, fajától, és egyéb behatásoktól is, így például a tűzkártól, sérülésektől, aszályoktól is. Mint az az alábbiakban hallható, a fák muzsikája talán nem versenyezhet mondjuk Beethoven tételeivel, de mindenképp különleges élmény meghallani a fák hangját!
Kép: innen.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.