Az elmúlt napokban sem volt éppen langyos az idő, de mától igazi pusztító hőséget prognosztizálnak a meteorológusok, és mire ez a poszt olvashatóvá válik, a forróságot már mindenki a saját bőrén érezheti. Ilyenkor, mikor a levegő hőmérséklete megközelíti a 40 Celsius fokot, a légkondícionáló berendezések legádázabb ellenzői is a hőfokszabályzó után nyúlnak. A klíma azonban nem hátrányok nélküli áldás, emberre és növényre egyaránt egészségtelen lehet. Szerencsére bizonyos növények képesek enyhíteni a léghűtő kellemetlen velejáróit.
Természetesen légkondi nem minden lakásban és irodában van, de munkahelyeken manapság igen elterjedt a használata, újabb építésű irodaházakban biztosan beépítésre került. Munkában pedig sok időt töltünk, napi 8-9 órát, ezért nem mindegy, milyen körülmények közt végezzük dolgunkat. Míg otthonunkban csínján bánunk az energiazabáló gépekkel, addig a munkahelyeken - nem mi fizetjük felkiáltással - sokan hajlamosak extrém alacsony hőmérsékletet, olykor akár 16-18 fokot beállítani. A kinti forrósághoz mérve ez idilli állapotnak tűnhet, de a túlzásba vitt hűtés már rövidtávon negatív hatásokat fejt ki emberre és növényre egyaránt. Szervezetünk nehezen tolerálja a nagy - adott esetben 20 Celsius - hőmérsékletkülönbséget, ennek megfázás, torokfájás lehet az eredménye. Ha valaki olyan szerencsétlenül jár, hogy a beömlőnyílás alatt kell ülnie, akkor akár ízületi bántalmakat, gyulladásos betegségeket is összeszedhet. Irodai (vagy otthoni) növényeink közül az érzékenyebb fajták szintén megfázhatnak, míg más esetekben a természetellenes hidegben növekedésük leállhat, vegetálni fognak csak.
Az örök vita: hideget vagy meleget
Nem csupán a hideg okozhat kedvezőtlen élettani hatásokat, a légkondícionáló működésének legkellemetlenebb következménye a páratartalom lecsökkenése, ami általában 30% alatti értéket jelent. Ilyen környezetben kiszáradnak a nyálkahártyák, aminek szem-, orr-, és torokviszketés lesz a következménye, és bőrünk is intenzívebb hidratálásra szorul. A száraz levegő a port és egyéb irodai káros anyagokat (a műanyag padló és a padlószőnyeg ragasztójának szemcséit, a festékanyagokat, a fénymásolók és nyomtatók által a levegőbe juttatott vegyületeket, de a baktériumokat, gombákat is) jobban lebegteti, mint a páradús levegő. Ezért klimatizált irodákban a káros anyagok irritációja gyakrabban jelentkezik, így roppant hasznos, ha a természet segítségét vesszük igénybe a légminőség javítására.
Talán túlzás, viszont szép
Egyfelől vannak olyan irodai növények, melyek a levegő páratartalmának növelésében jeleskednek, így hozva létre egészségesebb közeget. A különböző páfrányfélék, a fikusz, a vitorlavirág, a filodendron, a borostyán és a kenciapálma segíthetnek a párásításban. Az irodába, vagy szobába elhelyezve ezek a zöldek érezhetően javítani fogják a levegő minőségét, ami nagy segítség a munkavégzésben, hiszen hiába a kellemes(nek ható) hűvös, ha a száraz levegő által keltett diszkomfort érzés hátráltatja a napi tevékenységet.
Kenciapálma: párásít
Növények másik csoportja a klímaberendezés működtetésével megnövelt - de egyébként is jelenlévő - beltéri szennyezéseket köti meg jó hatásfokkal. A dracéna (sárkányfa, részletesen róla itt) a legsokoldalúbb ebből a szempontból, kísérletek igazolják, hogy megköti a formaldehidet, benzolt és ammóniát, ráadásul dekoratív szobadísz, így beszerzése légkondimentes irodákba is erősen ajánlott. Ahol sok hölgy dolgozik, nyilván körömlakkozás is előfordul, az ebből felszabaduló májkárosító toloult (ami festékek, lakkok oldószere is) a fikuszok semlegesíthetik. A már említett formaldehid ragasztókban található meg, de például egyes szalvéták, törlőkendők is tartalmazhatják. A formaldehid szobahőmérsékleten gáznemű, színtelen, eltüntetésében pedig segítségünkre lehetnek a vitorlavirágok, aráliák és pálmák. Az irodai környezetben szintén gyakran előforduló ammóniát leghatásosabban a flamingók ártalmatlanítják.
Az univerzális sárkányfa (dracéna)
Vitorlavirág
Ha minden növényi óvintézkedést megtettünk, akkor se feledjük, hogy a túlhűtött helyiségek komfortérzete csalóka. Fontos a berendezések tisztíttatása mellett azok fertőtlenítése is, és amennyiben közvetlen a légáramban ülünk, inkább helyezzük át magunkat és szobadíszeinket kevésbé huzatos területre, valamint próbáljunk megegyezésre jutni az eltérő hőmérsékletet preferáló kollégákkal.
Óvatosan a légkondival
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.