Megyeri Szabolcs kertész blogja

Tervezzünk fűszerkertet!

Szólj hozzá!

Fűszerkertekről már gyakran esett szó itt korábban, előadásaimban is mindig sort kerítek a birtokok eme szegmensére, és aki a jobb oldalra pillant, láthatja, hogy egy könyvet is írtam a témáról. Nem csoda, hisz a fűszerkert fontos terület, nem kell neki nagy hely, kis udvarokon is elfér, gyakran hasznát vehetjük az itt megtermő növényeknek, spórolhatunk, díszíthetünk velük. Most pár gyakorlati tanácsot adnék azoknak, akik még a kialakítás előtt állnak.

 

Ha fűszerkertben gondolkodunk, első lépésben a helyét álmodjuk meg. Azt javaslom, ne legyen messze a háztól, főleg a konyhától, hiszen ha nem csupán dísznek használjuk, bizony gyakran ki fogunk oda szaladni, így nem praktikus, ha a kert túlsó végében van, és például házi papucsban, két kavarás között nem lehet egyszerűen elérni. Ha a kert adottságait figyelembe véve megvan az ideális terület, akkor jöhet a következő brainstorming, hogy hogy nézzen ki?

 

Fűszerkertet is kialakíthatunk így

A legkézenfekvőbb egy kisebb hagyományos ágyás kialakítása, de csak látszólag, ugyanis az aktívan használt fűszerkertből gyakran szedünk/tépünk/vágunk ki valamit, és ha ez a valami a közepén van, akkor jöhetnek a négykézlábas nyújtózkodások, akrobatikus mozdulatok, ami nem feltétlen jó móka. Így legyen a vezérlőelv a kezelhetőség. 

 

Ez egy profi spirál

A spirálos elrendezés nagyon praktikus, nem kell mindenért a földig hajolni (ami idősebb kertészkedők esetében nagyon is fontos szempont) ráadásul ez az egyik legmutatósabb megoldás, mert ne feledjük, hogy a praktikum mellett az esztétikai élmény is lényeges! A csigaforma tetején lesz a legszárazabb a talaj, lejjebb pedig egyre nedvesebb, ezzel számoljunk az ültetési rend kialakításakor. A spirálos kiskertet a legnehezebb megépíteni, bele fog kerülni pár munkaórába (akár a miénkbe, akár a mesteremberébe), de a látvány kárpótolni fog a kiadásokért.

 

Sakktáblás

A sakktáblás elrendezés is jó választás, ez is előtérbe helyezi a megközelíthetőséget, ráadásul jellegénél fogva rossz (esős, saras) időben is könnyen megközelíthetjük. Egyszerűbb lesz letérdelni, nem tapossuk el véletlen a lábunkhoz közeli, látótérből kieső növényeket, és külalakja miatt a kert legszebb pontja lehet. Ehhez a formához csupán pár térkőre lesz szükségünk, ügyesebb próbálkozók külső segítség nélkül is megépíthetik.

 

Körágyás

A körcikkelyes fűszerkertek is nagyon szépek, ezek hasonlítanak leginkább a régi, klasszikus formához, kolostorokban ma is láthatunk ilyeneket. A kört cikkelyekre oszthatjuk, melyeket alacsony sövénnyel (például törpepuszpáng), vagy téglával, díszkövekkel választhatjuk el, így az áttekinthetőség akadálymentes lesz. Nagyobb méretű körágyásnál egy-egy cikket parlagon hagyhatunk, ezeket kaviccsal vagy kőzúzalékkal feltöltve bejárást biztosíthatunk a belső részek felé. A körcikkelyes fűszerkert az alakja miatt jól körbejárható, az egyes szeletek könnyen megközelíthetőek, a közepére esetleg érdemes valamilyen dísznövényt telepíteni, mivel a belső rész egyes esetekben csak szintén némi cirkuszi mozdulatsor árán érhető el.

 

Ez nem osztott, de nagyon szép

Ha helyszűkében vagyunk, vagy csak nem akarunk a kert központi részén növényt termeszteni, akkor választhatjuk a kerítés, vagy kerti út menti sávokat is erre a célra. Kerítés mellett ügyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű napfény érje a növényeket, ha ez nem biztosítható, inkább válasszunk más megoldást. A kerítés vagy út menti kiskert azért is jó ötlet, mert így a hozzánk betérő vendég először ezzel a látvánnyal szembesül, az első benyomás pedig - mint tudjuk - nagyon fontos. Ha az említett helyekre olyan haszonnövényeket telepítünk, melyek virágosak, ilatosak (zsálya, levendula, kakukkfű), akkor portánkat máris egyszerűen, olcsón, de hathatósan megszépítettük.

 

Az út menti holt tereket jól hasznosíthatjuk

Bármelyik elrendezést választjuk, a konkrét munka előtt jól gondoljuk végig, hogy mit szeretnénk termeszteni, kiválasztott növényeinknek milyen igényei, a kijelölt helynek pedig milyen adottságai vannak. Ne feledkezzünk el a praktikus szempontokról (közelség, ágyásmagasság, megközelíthetőség) és leendő kiskertünk hasznossága mellett törekedjünk annak ízléses, szép kialakítására is!

Rövid videó a sakktáblás fűszerkertekről:

Ha tetszett a poszt, ne maradjon el a like sem!

Képek: innen, innen, innen, innen, innen, innen, és innen.

A bejegyzés trackback címe:

https://kertesz.blog.hu/api/trackback/id/tr324523055

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Megyeri Szabolcs kertész blogja

A kertész blog küldetése, hogy világosan lássuk: Zölden élni nem bonyolult dolog, lehet egyszerűen is. Szeretném a kertészkedést számodra közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni. Azért, hogy kertünkben mesék és szerelmek szövődjenek.


A szerző elérhetőségei: megyeriszabolcskerteszete.hu


Kövessen Facebookon

Kertész TV

süti beállítások módosítása