Beszélek itt sokszor a kerti növények gondozásáról, az ültetés rejtelmeiről, egynyáriakról, évelőkről, de az a helyzet, hogy rengeteg olyan kerttulajdonos van, akik nem kívánnak a kertészkedés tudományában elmélyedni, egyszerűen csak egy darabka zöld borítású birtokot szeretnének, ahová ki lehet ülni, feküdni, de vesződni vele, időt fordítani rá nem akarnak. Nekik csupán egy füves kertre van szükségük. Így most essen szó a füvesítésről, minden sallang nélkül.
Utcát is lehet füvesíteni, persze ez csak művészi koncepció
Feltételezve, hogy a fentebb vázolt elképzelés, vagyis a szépen füvesített udvar a cél, két út áll a kerttulajdonos előtt. Vagy fűmagot vet, vagy gyepszőnyeget terít le. A harmadik eshetőség, hogy a tavalyi gyep jól vészelte át a telet, ebben az esetben nincs különösebb tennivaló. Ha azonban csupasz a kert, vagy renoválásra szorul a zöld borítás, akkor a válaszút elé érkezett a tulajdonos. A vetés és a szőnyegezés között alapvető különbségek vannak, ezeket szeretném tisztázni most.
Egyszerű füves kert, sokan nem is vágynak többre ennél
A fűmag vetése talán a nagyobb vállalás, munka szempontjából mindenképpen, viszont anyagilag ez a kevésbé megterhelő. A fűmag kiszórása mostanság esedékes, még a nagy melegek beállta előtt, de az öntözésről így is folyamatosan gondoskodni kell, különben nem lesz egyenletes a zöldfelület. A magok 7-14 nap elteltével kelnek ki, de az első nyírással várni kell, míg megerősödnek a szálak. Ezen idő alatt kímélni kell a vetést, kutya, ember, és főleg emberek nem kívánatosak rajta az első pár hétben. Nem lehet elhallgatni, hogy a teljes sikerre fűmagvetés esetében nincs garancia, előfordulhat, hogy nem lesz tökéletes az eredmény, ilyenkor újra neki kell rugaszkodni a teendőknek.
Öntözni, öntözni, öntözni
A gyepszőnyeg általánosságban egyszerűbb megoldás, viszont drágább, mint a vetés. Ráadásul míg a magvetést házilag is megoldhatjuk, a gyepszőnyeg leterítését - legalább első alkalommal - érdemes szakemberre bízni, már ha tökéletes eredményt szeretnénk elérni. A lerakás előtt van némi teendő ebben az esetben is, egyenletes, gyommentes talajt kell biztosítani a szőnyegnek, ki kell alakítani a szegélyeket, szükség esetén vakondhálót kell vásárolni és lefektetni az alapra, valamint alapos előöntözés szükséges a szőnyeg lefektetése előtt. Utóbbi feladatokat magunk is megoldhatjuk, csökkentve a költségeket.
Házilag is megoldható, némi kockázattal
A gyepszőnyeg tulajdonképpen egy előnevelt, kész állapotban érkező fűfelület, mely a leterítés után azonnal használatba vehető, bár a komoly terheléssel (sportolás, sok emberes kertiparty stb.) ebben az esetben is érdemes várni egy-két hetet, míg a leterített gyep meggyökeredzik az előkészített talajban. Akár magunk veselkedünk neki, akár szakemberre bízzuk a szőnyeg lefektetését, fontos tudni, hogy a gyepszőnyeg élő áru, a megérkezése után a lehető leghamarabb a helyére kell rakni, különben visszafordíthatatlanul károsodik.
Szakszerű lefektetés
A kínos anyagiakat tekintve a gyepszőnyeg négyzetméterenként nagyjából 3000 forintos költséggel jár, ebben már benne van a szállítás és lerakás is. Fűmagot 500-2000 forint/kg áron már vehetünk, (azért érdemes tudni, hogy a nagyon alacsony ár minőségi kompromisszumokkal jár) egy négyzetméterre pedig 30-50 grammal számolhatunk átlagosan. Így utóbbi megoldás nagyságrendekkel olcsóbb, azonban ne feledjük, hogy gyepszőnyeg választása esetén rengeteg időt és munkát spórolhatunk, melyeknek szintén pénzben kifejezhető értékük van. Hogy melyiket ajánlanám jó szívvel? Erre a kérdésre nincs jó válasz, az igények, a kert nagysága, a szabadidő mennyisége és a pénztárca vastagsága a döntő tényezők. Kis hátsókertbe gyors és egyszerű megoldás a gyepszőnyeg, nagyobb területekre gazdaságosabb a fűmag alkalmazása, de minden esetben az egyedi körülmények határozzák meg a helyes választást.
Egyszerű, de nagyszerű végeredmény
Képek: innen, innen, innen, innen, innen, és innen.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.