Kiáltvány a városi zöldterületek és zöldfelületek védelmében
A városi parkok, fasorok és egyéb zöldfelületek – városképi, egészségvédelmi, ökológiai és klímavédelmi jelentőségüknek megfelelően – világszerte felértékelődtek. A 21. században többé nem tartható az a tervezői szemlélet, amely a zöldterületekre mint üresen álló építési telkekre, a zöldfelületi elemekre pedig mint zéró értékű, máshol pótolható objektumokra tekint. A közelmúltban mégis számos esetben csökkent a zöldfelület egy-egy terület felújításakor. A Dagály strand, az angyalföldi Duna-part, a József nádor tér, a Kossuth tér átalakítása csak pár példa erre. A Városligetben és a Római-parton tervezett tömeges fairtás is azt mutatja: a zöldterület védelme nem prioritás a városfejlesztésnél. Nem születnek alternatív tervek és nem folyik egyeztetés a lakossággal, ezért is övezi sok esetben felháborodás az ilyen átalakításokat. Mindezen változtatna, ha Magyarországon meglennének a hatékony városi zöldfelület-védelem törvényes feltételei.
Alulírottak ezért sürgős intézkedésre szólítjuk fel a kormányt, az országgyűlési képviselőket, valamint a főváros, a kerületek és a hazai városok vezetőit az alábbiak szerint:
1.
A városi zöldterületek és fasorok kapjanak az infrastrukturális hálózatokéval megegyező védelmet! Csonkításukra, eltávolításukra ne teremtsen jogalapot más szolgáltatások fejlesztése vagy új beruházások kivitelezése. Óvjuk meg a közparkokat és a közkerteket!
2.
A fejlesztések elsősorban a leromlott állapotú városrészek rehabilitációját szolgálják, és ne a város meglévő zöldterületeit terheljék! A köz- és magánfejlesztések továbbá mindenkor legyenek tekintettel a meglévő zöldfelületi értékekre, és gazdagítsák további elemekkel a zöldfelületi vagyont.
3.
Jó gazdát a városi zöldfelületeknek! Legyen minden városi önkormányzatnál felelőse a zöldterületek fenntartásának és fejlesztésének, aki gondoskodik a vonatkozó jogszabályok megszületéséről és érvényesítéséről. Készüljön mindenütt zöldfelület-fejlesztési stratégia, megvalósulásának anyagi feltételeit tartalmazza a település éves költségvetése.
4.
A kiemelt állami beruházások se mentesüljenek a környezet védelmét szolgáló előírások hatálya alól! Minden közparki, közterületi és közintézményi beruházáshoz készüljön zöldfelület-fejlesztési terv, melyet széles körben megvitatnak az érintettekkel. A terv biztosítsa, hogy a beavatkozások végeredményeként nő a zöldfelületek kiterjedése és javul a minősége, különös tekintettel a vegetáció klimatikus viszonyokra és levegőminőségre gyakorolt hatására.
5.
Semmit a közparkokról a helyi civilek nélkül! Rögtönzött fejlesztések ne írhassák felül a települések hosszabb távú fejlesztési terveit és építési szabályzatát. Tervezési fázistól a megvalósításig biztosítsák az érintettek részvételét, valamint jogát a teljes körű tájékozódáshoz, illetve a döntések fellebbezéséhez. Alternatív fejlesztési tervek is készüljenek. Minden változatnál mutassák be azok várható környezeti hatásait és valódi (externáliákat is tartalmazó) költségeit.
Budapest, 2016. november 23.
A kiáltványt kezdeményező civil- és szakmai szervezetek, szakértők:
Bardóczi Sándor, okleveles tájépítész mérnök
Beleznay Éva, építész-urbanista
Budapest Kör
Budapesti Városvédő Egyesület (BVE)
Greenpeace Magyarország
Lányi András, író, filozófus
Levegő Munkacsoport (LMCs)
Magyar Tájépítészek Szövetsége
Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT)
Megyeri Szabolcs, kertész
Meggyesi Tamás, professzor emeritus, BME Építészmérnöki kar, Urbanisztika tanszék, egyetemi tanár
Schneller István, építész-urbanista, egyetemi tanár
Csatlakozók, támogatók:
Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozata
Dr. habil Alföldi György DLA, a BME Urbanisztika Tanszék egyetemi docense
Dr. Fleischer Tamás, kutató
Orosz Csaba (PhD), okleveles épitőmérnök, egyetemi docens
Pákozdi Imre, közíró
Ránki Júlia, rádiós műsorvezető/szerkesztő
Schuchmann Péter, a Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozatának elnöke
Szokolay Örs, építész, Zugló stratégiai főtanácsadója
Tosics Iván, szociológus, kandidátus
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.