A város - csak úgy tippelek - 80% betonból, kőből, fémből és üvegből épül fel, a maradék kevés hányadban pedig van ugyan némi élő növényzet, de az mindenképpen kevés. Hogy mégis meglegyen az urbánus természet illúziója, szokás fasorokat, parkokat, apróbb gyepes felületeket építeni, de a zsúfolt, sűrűn lakott részeken ez az arány teljesen elenyésző. Ezért aztán időről-időre felbukkannak merész, vagy meglepő ötletek a flóra városi elhelyezésére, hiszen az embernek természetes szükségletét elégíti ki az élő zöld látványa, arról nem is beszélve, hogy a fák roppant praktikusak is, például a levegő minőségének javításában, a különböző zöldfelületek pedig képesek megkötni a port, a csapadékot, vagy épp hangot szigetelnek. Így tehát megjelennek olyan extravagáns építmények, mint a zöldfalak, a tetőkertek, vagy a futónövényekkel beborított falak. Milánóban viszont egy sokkal ütősebb és nagyobb léptékű projekt van kialakulófélben, amit tervezői nemes egyszerűséggel Bosco verticale-nak, vagyis függőleges erdőnek hívnak.
Látványtervek a készülő épület végleges formájáról
A függőleges erdő két toronyház tulajdonképpen, a nagyobb 119, a kisebb 87 méter magas, melyeket összesen közel kilencszáz fával, és számtalan egyéb növénnyel ültetnek be emeletről-emeletre. Az építést 2010 elején kezdték, a növénytelepítés pedig épp most zajlik, ha készen lesz, egy hektárnyi erdőnek megfelelő mennyiségű fa fog helyet kapni az emeleteken. A tervezésbe az építészek botanikusokat és kertészmérnököket is bevontak, és a különleges elképzeléshez igazították a struktúrát, valamint a teraszokat is ennek megfelelően erősítették meg, de balkonok vastagsága így se éri el a harminc centiméteres vastagságot.
Ez már a valóság, lassan csak a növények hiányoznak
A fák is sorra a teraszokra kerülnek
Luxuslakások lesznek, de legalább nem az unalmas fém-üveg összeállításban
A növényekkel borított felhőkarcolók nem csupán dekorációs értékük miatt különlegesek, a fák oxigént termelnek, télen-nyáron hőszigetelő élő falként működnek, árnyékolnak, valamint csillapítják a zajt, és megkötik a városi levegő szennyeződéseit. A terveket makett állapotban szélcsatornában is tesztelték, így feltehőtleg nagyobb viharokban sem fognak fák potyogni a lenti járókelőkre. A kész épületegyüttes a lenti parkosított területtel összesen körülbelül ötezer növénynek fog otthont adni, a közel ezer fa mellett számtalan cserje és egyéb évelő, talajtakaró növény alkotja majd a függőleges erdőt. Az épületekben közel 400 lakás lesz megvásárolható, az előzetes kalkulációk szerint nagyjából 3000 eurós négyzetméter áron.
Ha Milánóban járnak mostanában, és megnéznék az építkezést, ITT találják a Bosco verticale-t, a Via Gaetano de Castillia és a Via Federico Confalonieri között, alig egy ugrásnyira a Garibaldi pályaudvartól.
A tervezőiroda holnapja sok érdekességgel, angol nyelven: ITT
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.