Nem titok, hogy nagyon érdekelnek a városi parkok, természetesen Budapesten elsősorban, hisz itt élek. Roppant fontosnak tartom, hogy a városi ember lehetőség szerint valamilyen kapcsolatban legyen a természettel, és ez egy ilyen méretű településen elsősorban a közparkokban valósulhat meg. A sűrűn lakott és betonnal, téglával terhelt belvárosban hatványozottan lép fel az igény egy talpalatnyi füves területre, pár fára. Aki követi írásaimat, olvashatott már többször a belvárosi központi zöldterületet jelentő Erzsébet térről, a Margitszigetről, legutóbb pedig a Lánchíd park került sorra. Egy fontos park maradt ki eddig, a Klauzál tér. A mai napon arra vitt utam, így megálltam, és körbefotóztam. Tartsanak velem egy virtuális ősz végi sétára a Klauzál téren!
Az árvácskák még bírják
A Klauzál tér Belső-Erzsébetváros legnagyobb zöld szigete, mely a régi zsidónegyed központi helyén található. A tér története kalandos, volt itt színház Miklósy Gyula vezetésével, mely sikeres operett-központú intézménnyé nőtte ki magát, egészen az 1874-es tűzig, mely a színházat elpusztította. Pár évvel később vásárcsarnok nyílt a helyén, a Stephans Platz helyett pedig szintén 1874-től István térként volt ismeretes a tér. 1907-ben kapta meg mai nevét, Klauzál Gábor reformkori miniszterről. Kevesen tudják, hogy a téren egykoron villamosvonal is áthaladt, a régi mesékre homályosan emlékezőknek pedig érdekesség, hogy az egykoron nagysikerű Vili, a veréb című rajzfilm cselekménye is itt játszódik.
A régi kettes a Nyár utca felől érkezett és a csarnok felé kanyarodott (Kép: innen)
Váradi Antal A régi Pest emlékei című könyvében "istenverte piszokfészek"-ként említi a teret, és valljuk be, nagyon sokáig valóban nem a legjobb hírű környékek sorát gyarapította a Klauzál tér. Mára viszont a belváros egyik rejtett gyöngyszeme, legalábbis ami a park kialakítását illeti. Igazából nem csupán parkként, hanem komplett szabadidős komplexumként említhető, ahogy az a mai napon készült képeken is látható, van itt minden, ami a kikapcsolódáshoz szükséges. Hatalmas játszótér, modern játékokkal, sőt, még egy szabadtéri előadásokhoz kialakított színházféle is megbújik a sarokban, jó időben itt gyakra gyermekprogramok szórakoztatják a kicsiket. Van nagy kutyafuttató, szabadtéri konditerem, focipálya, egy sereg pad a sakkozóknak, beszélgetőknek, és bő füves terület az andalgóknak. Fontos fejlesztés a kulturált toalett, mely ingyenes, és pelenkázó is van benne kisgyermekes anyukáknak.
Tágas játszótér, ízléses építményekkel
Köteles mászóka
Szabadtéri mini-színház
A drótköteles csúszópályát mulccsal tették biztonságossá
Tágas kutyafuttató a játszótérrel átellenben
A parkosított részen még madárfészek is akad a sövényben
Sakk, és beszélgetősarok
48-as emlékhely az egyik sarokban
Focipálya és edzőplacc a másikban
A látvány a túloldalról, az ablakokból is kellemes lehet
A környék ma sem tartozik a főváros elitjébe, azonban jelentősen javult a helyzet, a park legnagyobb előnye pedig az, hogy bár a belváros szívében helyezkedik el, de a körülötte lévő kisebb utcák forgalma gyér, a zaj-, és füstszennyezés a lehetőségekhez képest alacsony, a nagy alapterület és a szerteágazó funkcionalitás pedig elsőrangú pihenőhellyé avatják a területet.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.