A tél nem éppen a virágzás időszaka, de nem lenne csodálatos a természet, ha nem találnánk januárban is virágzó növényt. A hunyor ilyen, ráadásul egy csomó érdekesség adódik vele kapcsolatban, úgyhogy lássuk, mivel szolgál.
Illatos hunyor a hóban
A hunyort a tavasz első hírnökeként szokták emlegetni, ami annyiban igaz, hogy több fajtája kora tavasszal borul virágba, azonban egyes változatai már a tél derekán is megteszik ezt. A hunyor (Hellaborus sp.) igazából egy nemzetség neve (a boglárkafélékébe tartozik), melyben 25-30 faj található, ezek közül három nálunk is őshonos, méghozzá speciális földrajzi elhelyezkedésben. A hunyor ugyanis a földrajzi vikarizmus jelenségének iskolapéldája. A vikarizmus lényege, hogy a különböző földrajzi tájakon, egymással rokon fajok foglalják el ugyanazt az ökológiai fülkét, vagyis egy közös ősből származva az elhelyezkedéstől függően, a helyi körülményekhez alkalmazkodva válnak külön fajokká.
Pirosló hunyor
Kisvirágú hunyor
Az illatos hunyor (H. odorus) fő jellegzetessége kiolvasható nevéből, élőhelye pedig a Dunántúl déli része, a Mecsek környéke, természetjárók - persze ha jó helyen járnak - zöld, zöldessárga, gyakran bókoló virágáról ismerhetik meg, akár a hó alól kikandikálva. Télizöld növény, leveleit csak tavasszal veszti el, mikor az újakat hozza. A pirosló hunyor (H. purpurascens) a legsötétebb virágú hármuk közül, a szirmok belseje zöldes-bíbor árnyalatú, de inkább csak március elejétől látható teljes pompájában. A pirosló hunyor az Északi-középhegységben található meg. A kisvirágú hunyor (H. dumetorum) a Dunántúl nyugati részén és a Dunántúli középhegységben honos, virágait akár már most megfigyelhetjük. Ami közös minden hunyorban, hogy minden részük erősen mérgező, és a három eddig említett faj ráadásul még védett is, két nyomós érv tehát arra, hogy csak nézegessük, de ne szedjük le őket.
A fekete hunyor a kertben is jól mutat
Akit elbűvölnek a hunyorok, azoknak jó hír, hogy a védetteken kívül több fajta áll még rendelkezése kerti tartás céljából (így például a büdös, a keleti, vagy a fekete hunyor). A hunyorok a humuszos, üde talajt kedvelik, és igen kedvező számukra a meszes közeg, ami Magyarországon általában rendelkezésre áll. Kimondottan igénytelen növény, ami extravagáns megjelenésével együtt könnyen a tavaszi kertek slágerévé teheti, ráadásul virágaik gyakran 3-4 hétig díszlenek. Vadvirágos, természetes, erdős hatású kertrészletek megalkotásakor egyenesen nélkülözhetetlen. A kora tavaszi ültetéskor (melyet esetleg augusztusi tőosztással válthatunk ki) vegyük figyelembe, hogy a nedves, nyirkos talajt kedvelik, a legjobb helyen cserjék félárnyékában lesznek.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.