A citrusfélék roppant népszerűek nálunk, és nem csak azért, mert sokan emlékszünk még, hogy milyen kincs volt egykoron a friss narancs és mandarin, hanem azért is mert az otthon nevelt citrusfélék a mediterrán vidék hangulatát hozzák el. Arról nem is beszélve, hogy mekkora öröm a saját termésű citromból facsarni a teába. Ezek a fajták azonban nem a mi teleinkhez szoktak, ezért a hideg hónapokban különleges bánásmódot igényelnek.
A citrusfélék iránti rajongás nem újkeletű, pár évtizede vidéken is nagy divatjuk volt, főleg, ha ehető termést is lehetett szüretelni róluk. Faluhelyen viszonylag egyszerű volt a teleltetés, mivel rengeteg házban akadt fűtetlen tisztaszoba, ahol épp ideálisak voltak a körülmények. Manapság már tisztaszobából is kevesebb van, és a városban élők száma is megszaporodott, a belvárosi lakásokban pedig hiánycikk a tisztaszoba. Elkeseredni nem szabad, egzotikus kedvenceinknek bárhol teremthetünk megfelelő feltételeket, igaz adott esetben némi szervezést és áldozatot követel a művelet.
Ideje beköltözni
A citrusfélék mediterrán növények, tehát a honi klímától eltérő viszonyokat szoktak meg, így elsőként azt kell megvizsgálni, milyen feltételek között érzik jól magukat. A mediterrán tél jóval enyhébb a miénknél, az 5-10 Celsius fokos hőmérséklet a jellemző, tehát az ennél többet és sokkal kevesebbet nem tűrik jól ebben az időszakban.A fűtött, 20-24 Celsius fokos lakásban a növények lombjukat vesztik, ágaik elhalnak, és akár az egész növény elpusztulhat, fokozottan igaz ez, ha a meleg mellé nem kap a növény elegendő fényt, ami télen könnyen előfordulhat. Amennyiben a hőmérséklet nem túl magas, és fényből is akad egy kevés, a növény nem feltétlenül pusztul el, azonban gyenge, erőtlen hajtásokat hoz, melyek a tavaszi melegek és bő fény hatására megperzselődnek, és a nyári hozamot is kedvezőtlenül befolyásolják.
Egy ilyen zárt, de világos lépcsőházi forduló ideális teleltetőhely
Citrusféléinknek így az a legüdvözítőbb, ha alacsonyabb hőmérsékletet és viszonylag kevés fényt biztosítunk, így "észleli" a pihenőidőszak beköszöntét, és alkalmazkodik hozzá. Megfelelő hely lehet egy huzatmentes, nem túl hideg, lehetőleg déli fekvésű lépcsőház, vagy hasonló elhelyezkedésű, kevésbé fűtött szoba. Ha ezek nem állnak a rendelkezésre, akkor a lakás erre a célra legmegfelelőbb részét kell választani téli lakhelyül. A citrusfélék egész alacsony hőmérsékleten is áttelelhetnek, 1-5 Celsius között, ám arra ügyelni kell, hogy fagy ne érje őket. Az ilyen hőmérséklet mellett magasabb páratartalom szükséges számukra. Ezért beüvegezett balkonok, verandák is szóba jöhetnek, ám a fagyra vigyázni kell. Pincék is alkalmasak lehetnek téli nyugvóhelyként, de csak akkor, ha valamennyi fényt azért kap a növény.
Sarokba is állíthatjuk, de egy kevés fény azért érje
Ősz végén a teleltetést szoktatással indítsuk el, csökkentsük az öntözések számát, és ügyeljünk a hőmérsékletre. A nyugalmi időszakra való felkészülésnek fontos része a kártevőmentesítés, és a betegségek felderítése, a télen legyengülő növény ugyanis nehezebben áll ellen ezeknek. Kapjuk elő a nagyítót, és alaposan vegyük szemügyre kedvencünket. Elsősorban a viaszos citrompajzstetűre (Planococcus citri) és az oleanderpajzstetűre (Aspidiotus nerii) figyeljünk, melyeket puha kefével, nedves törlőkendővel távolíthatunk el. A nagyon fertőzött részeket, ágakat inkább metsszük le. Metszést a kártevőktől függetlenül is megejthetünk, hogy a növény tavasszal megerősödhessen, szebb formában növekedhessen. Öntözésből havonta egy is elég, a túlzott locsolás nem jó a növénynek, és hatására a gyökérgolyva is megjelenhet, ami végzetes lehet. A teleltetésnek március környékén lesz vége, ekkortól kezdve lassan szoktassuk vissza kedvencünket a fényhez és a magasabb hőmérséklethez, valamint az öntözéseket is gyakoribbá tehetjük.
A citrusfélék teleltetéséről az alábbi videóban is hallhatnak tanácsokat!
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.