Tegnapi posztomban az őszi kertrendezésről esett szó, melynek része a fák metszése, a fűnyírás, a kertrendezés, melybe többek közt a lehulló levelek összegyűjtése is beletartozik. Az így keletkező felesleges szerves anyag természetesen útban van, meg szeretnénk hát szabadulni tőle. Sajnos sokan a régi, legegyszerűbb, ám rendkívül káros módját választják a hulladék eltüntetésének. Elégetik.
Az avarégetés több szempontból káros. Szomszédaink füstben fuldokolnak, a nem kellő körültekintéssel végzett égetés balesetveszélyes, de sokkal nagyobb probléma, hogy a jelenség roppant környezetszennyező és egészségkárosító. A legsúlyosabb gond az avarégetéssel, hogy a kerti máglya viszonylag alacsony hőfokon ég, így sokkal több káros anyag szabadul fel, mint teszem azt egy kandallótűznél. És persze az elégetett anyagok is mások, mint a fűtési célú égésnél. Vegyük számba gyorsan elrettentésül, hogy milyen dolgokat juttatunk a levegőbe ilyen módon.
Rossz ötlet
A szén-monoxidot (CO) nem kell bemutatni, fejfájást, émelygést, szédülést okozhat magasabb koncentrációban. A 10 mikrométernél kisebb lebegő részecskék (PM10) már sokkal ártalmasabbak, lerakódnak a tüdőben, asztmás tüneteket okozhatnak, nagyobb mennyiségben szív-, és érrendszeri problémákat okozhatnak, és rákkeltő hatásuk is bizonyított. A különböző szénhidrogének szintén rákkeltőek lehetnek, gyengítik az immunrendszert, és különösen veszélyesek az állapotos nőkre (mutagének). Az átlagos kerti hulladék égése során a levegőbe, és így szervezetünkbe juthatnak ezeken kívül az etil-benzol, a sztirén, a dibenzo-furán, a fenol, és a WHO által az I.-es veszélyességi kategóriába sorolt benz-a-pirén. Sokan bizonyára legyintenek, mondván, attól a kis kupac levéltől, gallytól senkinek nem lesz baja, azonban ha egy kertes övezetben naponta gyúlnak "tisztítótüzek", akkor igenis fennáll az egészségkárosodás veszélye, ráadásul ezek hozzáadódnak városi környezet egyéb kártékony anyagaihoz. Mindemellett természetesen bosszúságot is okoz az égető gazda a közvetlen környezetének, szomszédainak, az utcabelieknek.
Utcán végezni az égetést különösen otromba dolog
Még egy fontos szempont felmerül az égetéssel kapcsolatban. Sokan úgy tartják, hogy a meggyújtott hulladék hamuja alkalmas a talajminőség javítására, ez azonban tévhit. Éppen a fent taglaltak miatt az avarégetés maradványai nem feltétlen hasznosak, nagyobb mennyiségben kifejezetten negatív hatással bírnak a termőföldre. Ráadásul sokan - ha már úgyis tüzet gyújtok felkiáltással - összevonják a szerves hulladék égetését az egyéb kerti szemét eltüntetésével, így nem egy esetben a máglyára kerülnek különböző papírok, műanyag holmik és még ki tudja milyen dolgok. Ezen gyakorlat veszélyességét talán nem kell külön taglalni.
Sokkal nagyobb kárt is okozhatunk mint gondoljuk
Az avarégetés törvényi szabályozása ezért szigorodott az elmúlt évekéhez képest, legalábbis Budapesten. A fővárosban nemes egyszerűséggel 2011 december 1.-je óta avart és kerti hulladékot égetni tilos. (69/2008. (XII.10.) sz. Fővárosi Közgyűlés rendelete) A rendelet megszegőire legfeljebb 30 ezer forintos büntetés vár, azonban a gyakorlatban ezt nehéz kivitelezni, ugyanis elsősorban tettenérés alkalmával szabható ki bírság. Felhívnám a figyelmet arra, hogy a tilalom közterülete is vonatkozik, tehát a szabály nem kerülhető meg azzal, ha valaki a portája előtt, az utcán, az árokban végzi a tüzelést. Más településeken nem ilyen egyszerű a helyzet, a környezet védelméről szóló 1995 évi LIII. törvény ugyanis lehetőséget ad az önkormányzatoknak, hogy szabályozzák az avarégetést. Ezért Budapesten kívül a lakosoknak érdemes tájékozódni a jegyzőnél, hogy lakóhelyükön mit ír elő a helyi rendelet, persze nem elsősorban a bírság elkerülése miatt. Alternatívák léteznek, a legnagyszerűbb a komposztálás (melyről annak fontossága miatt külön posztban szólok majd), illetve sok helyen, így a fővárosban is, lehetőség van arra, hogy a szerves kerti hulladékot a háztartási szeméttől elkülönítve, az erre a célra rendszeresített zsákokban szállíttassuk el, hogy azt szakszerűen és környezetbarát módon dolgozzák fel. Sok helyütt pedig az önkormányzatok ősszel avargyűjtési akciókat szerveznek, a lomtalanítások mintájára, érdemes tehát tájékozódni, és ha lehetséges, a kertrendezést az ilyen akciók idejére időzíteni.
Begyűjtési akció
Szögezzük le, égetni égő, ezért még ha lakhelyünkön éppen nem is tiltott tevékenység az avarégetés, akkor is törekedjünk arra, hogy a kerti hulladékot környezet-, és szomszédbarát módon tüntessük el.
Komposztáló láda a helyes feldolgozáshoz
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.