Munkám során gyakran kapok kérdéseket mindenféle kerti témákban. Némelyik ezek közül különösen érdemes arra, hogy a válasszal együtt nyilvánosság elé tárjam, mert érdekes, sokakat érintő problémáról lehet szó. Legutóbb homokra telepíthető növényekről érdeklődtek, pontosabban mondva, hogy melyek azok a növények amikből sövényt lehet kialakítani, esetleg olyan nagyobb díszítőértékkel rendelkező növények, melyek a kert más pontjain is szépen fejlődnének homokos talajon.
Homokos talaj
A homokos talajnak több problémája van a rajta élő tulajdonosok oldaláról, mint amennyi problémát a valóságban a növényeknek okoz. A legtöbb dísznövény homokos talajban jól fejlődik, mivel jó levegős talajszerkezetet ad, hátránya pedig az alacsony szervesanyagtartalom, és a rossz vízmegtartó képesség, melyek viszont alakítható tényezők. A homokos talaj további hátránya a tápanyag kimosódás, és a kijuttatott víz elszivárgása. Mindezeken csöpögtető öntözőrendszerrel, és megfelelő tápanyag utánpótlással tudunk segíteni. Több nagyobb hazai faiskola is homokos talajon működik, ezáltal a hazai klímán, és talajokon edzett növényanyagot állít elő, melyek a fent említett mostohább körülmények közé beültetve is szépen fejlődnek. Homok talajokon sövény telepítés nem jelent problémát, mivel a mindenhol megtalálható keskenylevelű ezüstfa, a homoktövis is jól boldogul rajta. Az utóbbi még a manapság divatos táplálékkiegészítőként is megállja a helyét. Kérdés volt még, hogy bambusz telepíthető-e ilyen típusú talajra. Sajnos a bambusz a kötöttebb, nedvesebb talajok növénye, ezért nem lenne sokáig életképes, és ezzel egyidejűleg csökkenne a növény vitalitása, könnyebben kifagyna a téli nagy hidegekben. A homok talajok nagy előnye ugyanakkor, hogy az állati kártevők nehezen élnek meg benne, nem ok nélkül telepítették át a szőlőket is...
Gigantikus porvihar. A kerti homok ekkora galibát nem, de kisebb kellemetlenséget okozhat
A homokos talajok mindig kicsit kellemetlen helyzetbe hozzák a rajta élőket, mivel ha esik egy kis eső, az pillanatok alatt eltűnik, csak port, homokot hagyva maga után, ami egy kis széllel párosulva nehezíti a mindennapokat. Ugyanakkor a növények számára egy előnyös, levegős, jó szerkezetű közeget jelent, mely öntözéssel kiegészítve megad mindent az oda telepített növénynek. Sövénynek alkalmas fajok közül a hazai klímára leginkább javasolható sövény alapanyag az ezüstfa (Eleagnus angustifolia), mely bár tövises, jól bírja az extrém körülményeket, és egyben mutatós zöldfelületet is ad.
Ezüstfa
Díszítőértéke miatt sok helyen alkalmazzák a kecskerágót, (Euonymus sp), a vörös borbolyát (Berberis sp.) is sövénynek, mely kiegészítő öntözéssel, tápanyagutánpótlással szép sövénnyé formálható.
Vörös borbolya
Hazánkban is sokrétűen felhasznált homoktövis (Hippophae rhamnoides) lehet még tökéletes megoldás, homok talajon fejlődik legjobban, szélporozta, és a sövény még csemegével is szolgál, mely kitűnő vitaminforrás.
Homoktövis
Homokos talajra a cserszömörce (Cotinus coggygria) és a nyári orgona (Buddleja davidii) jöhetnek szóba mint díszcserjék. A díszfüvek, tippanok, perjék jól bírják a szárazságot. Gyógy-fűszernövényekből a kamilla és a zsálya alkalmasak homokos talajra.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.