Megyeri Szabolcs kertész blogja

Őszi gyepgondozás

Szólj hozzá!

Ha a naptárra pillantunk, láthatjuk, hogy a kellemes időjárás ellenére bizony már az őszbe léptünk. A kertek lassan felkészülnek a hűvösebb időszakra, az őszi, majd a téli hidegben kevesebb dolgunk lesz a birtokon. Addig is akad azonban pár tennivaló, többek közt a gyep nyárvégi rendberakása, felkészítése a következő hónapokra.

profimedia-0010800143.jpg

Az augusztusi meleget követő enyhe lehűlés ideális időszaka az őszi gyepgondozásnak. Szeptember első egy-két hete főleg akkor jelent tennivalót, ha a nyári hőség által megtépázott pázsitot felül szeretnénk vetni. Ebben az esetben azért jó ötlet a napokban nekilátni a munkálatoknak, mert ha késlekedünk, akkor a fiatal, zsenge fű összetalálkozhat az esetleges októberi fagyokkal, ami lelassíthatja, megállíthatja a növekedést. A szeptemberi vetés, felülvetés más előkészületet is megkövetel, ha a pázsit felújítását tervezzük, mindenképpen gyomirtást kell végezni, akár több esetben is. Amennyiben a kertben terebélyesebb, lombhullató fák is találhatóak, érdemes elgondolkodni a felülvetés tavaszra halasztásán, a lehulló levelek ugyanis hátráltatják a hajtások növekedését. Természetesen a vetés ebben az esetben is elvégezhető, de több odafigyelést kíván, ami főleg gereblyézést, a levelek elhordását jelenti.

kertepites_foltos.jpg

Hiányos gyep esetén felülvetés

Amennyiben a magvetést tavaszra halasztjuk, vagy egyszerűen nincs szükség erre a műveletre, akkor is akad teendő. A nitrogénes műtrágyázást ilyenkor már mellőzzük, mert az erőteljes növekedés-ösztönzéssel megzavarhatjuk a pázsit biológiai óráját, és hasonló, káros eredményre juthatunk, mint a késői felülvetés esetében, ráadásul az elvékonyodó szártövek okán gyepünk a tavaszi gombabetegségekre is fogékonyabb lehet. Amennyiben meggyűlt már a bajunk a hópenésszel, jó ötlet kombinált műtrágya és gombaölő szer kihelyezésével védekezni. Szeptember közepén-végén jön el az ideje a gyeplevegőztetésnek és talajlazításnak, amennyiben füvünk hidegtűrő fajtájú. A talaj tömörödésének számos nemkívánatos hatása lehet, a pázsit rossz állapotáért is a legtöbb esetben ez a jelenség a felelős. A gyeplevegőztetést és a talajlazítást elvégezhetjük mély, hasogató gereblyézéssel, vagy vasvillával (ásóvillával) is. Utóbbi esetben a szerszámot a földbe vájva, előre-hátra mozgatással használjuk, így a talaj összetömörödött felső rétege meglazul, fokozva a víz-, és tápanyagellátást, megnöveleve az oxigénszintet. Nagyobb felületen talajlazító géppel is dolgozhatunk, melyet nem szükséges megvásárolni, bérelni is lehet. A szellőztetést, lazítást csak enyhén öntözött, nem túl nedves talaj esetében végezzük! A műveletet vetés előtt is hasznos elvégezni.

049503.jpg

al-ko_talajlazito_es_gyepszellozteto_egyben.17687.590x392.jpg

A szellőztetést, lazítást ásóvillával, és géppel is elvégezhetjük

Ősszel a fűnyírásokat ritkítsuk az előző időszakhoz képest, és praktikus a vágási magasságot is fél-egy centiméterrel felemelni. Amennyiben gyepszőnyeg lerakását tervezzük, várjunk vele a hónap végéig, vagy október elejéig. Szeptemberben érdemes többször tüzetesebben megvizsgálni a gyepet, hogy nem látszanak-e gombabetegségek nyomai. Ha az eredmény pozitív, a kezelést ajánlott rögtön elkezdeni, mert a probléma télen magától megoldódni biztosan nem fog, legfeljebb nem lesz annyira szembetűnő, tavasszal viszont újra jelentkezik.

hopenesz.jpg

A hópenész ellen ősszel védekezhetünk, permetezéssel, és magas káliumtartalmú műtrágyával

Képek: innen, innen, innen, innen, és innen.

A bejegyzés trackback címe:

https://kertesz.blog.hu/api/trackback/id/tr514747564

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Megyeri Szabolcs kertész blogja

A kertész blog küldetése, hogy világosan lássuk: Zölden élni nem bonyolult dolog, lehet egyszerűen is. Szeretném a kertészkedést számodra közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni. Azért, hogy kertünkben mesék és szerelmek szövődjenek.


A szerző elérhetőségei: megyeriszabolcskerteszete.hu


Kövessen Facebookon

Kertész TV

süti beállítások módosítása