Életünket, annak aktív, munkával töltött korszakában leginkább a rohanó, túlfeszített, stresszes jelzőkkel írhatjuk le. Kevés szerencsés kivételével az átlagember hétköznapjai feszültek, a sok teendő, a megfelelés kényszere kősziklaként nehezülnek vállainkra. Ezért minden olyan tevékenység és tárgy, ami lazíthat a szorításon, aranyat ér.
Ryoanji Templom
Nem kell nagy dolgokra gondolni, persze a nagy dolgok, mint például egy hosszú nyaralás, vagy mondjuk a rekord lottónyeremény biztosan segítenek, de ha ezek nem állnak rendelkezésünkre, apró praktikákkal is nyugtathatjuk feszülő húrhoz hasonlatos idegeinket. Kiváló eszköz a békés percek mély átéléséhez egy apró, asztali zen kert, amit munkahelyünkön, vagy otthoni dolgozóasztalunkon helyezhetünk el. De mi is az a zen kert, és főleg: hogy fér el az asztalon?
Minden zen kertek atyja a Kiotói Ryoanji (Békés Sárkány) templom zen kőkertje, melyet a XV. században hoztak létre. A kert csupán 14 sziklából ( a 15.-et a teljes elmélyülés állapotában lehet megpillantani) és homokos talajból áll, melyet a buddhista szerzetesek szertatásosan gereblyéznek, különböző formákat hozva létre a jól alakítható felületben. A gereblyézés nem munka, és nem kertrendezés, hanem a meditáció eszköze, a minél tökéletesebb alakzatok, vagy írásjelek megrajzolása segíti elő a belső nyugalom, az ideális lelki egyensúlyi állapot elérését. Ugyanezt a célt szolgálja a zen kert kicsinyített mása, ami tulajdonképpen egy miniatűr homokozó, pár díszes kaviccsal. Nem a méret a lényeg, hanem a tevékenység, amit a kis felületen is ugyanolyan eredménnyel végezhetünk.
Egy díszes cseréptál is megfelelő
Az apró gereblyével való rajzoláskor kiüríthetjük fejünket, belsőnkre összpontosíthatunk, és figyelhetjük, hallgathatjuk a homok finom pergését, ahogy a kis szerszámmal munkálkodunk rajta. Nem szükséges a hagyományos japán írásjeleket elsajátítani, elegendő kör-, és hullámformákat rajzolni, egyeneseket húzni a kvarchomokba. Ha kész a teljes mű, egy mozdulattal elsimíthatjuk a felületet, szimbolizálva, hogy a tökéletesség múlandó, csupán pillanatnyi állapot, mely sohasem kristályosodik ki, hanem újra és újra törekedni kell az elérésére.
Forma és harmónia
Az asztali zen táblával elég csupán néha pár percet foglalkozni, a relaxációs hatás hamar érkezik, és a rövid, elmélyült foglalatosság hamar kitisztítja, megnyugtatja az elmét. Mini zen kertet magunk is készíthetünk, elég hozzá némi dekorációs, kezelt faanyag és pár szög, valamint jó minőségű kvarchomok, végezetül pedig pár szép kő, kavics, melyek kiválasztása, teszem azt a Duna partján, már magában megelőlegezi a bensőséges kapcsolatot kertecskénkkel. Természetesen készen is kaphatóak, de a saját készítésű darabok egyedibbek lehetnek. Ajándéknak, dísznek is kiváló, meglepetésként adva egyedi, hasznos holmit nyújthatunk át, dekorációnak használva pedig egy csepp keleti hangulatot varázsolhatunk vele munkahelyünkre, otthonunkba.
Teázó asztalkával is lehet kombinálni
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.