A dohányzás vitathatatlanul rossz szokás, én most mégsem a füstölgés ellen szóló írások sorát szeretném szaporítani, meghagynám azt a megfelelő szakmai fórumoknak. A dohányzásnak ugyanakkor van egy olyan aspektusa, mely a folyamatos viták, az érvek és ellenérvek végeláthatatlan ütköztetése során ritkán kerül kitárgyalásra, ez pedig a cigarettafüst növényekre gyakorolt hatása.
Rossz párosok
Még a legmegrögzöttebb cigarettázó is képes kompromisszumokra, netán a teljes leszokásra, ha például gyermeke születik, kimegy a konyhába, az ajtó elé rágyújtani mikor vendégek érkeznek hozzá, vagy élete párja nem bírja elviselni a rossz, füstös levegőt. Olyanról azonban még nem hallottam, hogy valaki a saját, lakásban tartott növényei miatt változtatott volna dohányzási szokásain. Talán azért, mert kevesen gondolnak arra, hogy bizony a szobanövények, virágok is megsínylik a füstöt. Pedig ahogy az emberre, állatra nézve káros a cigarettafüst, úgy a benti zöld sem élvezi azt.
Átmeneti megoldás
A cigaretta égése során egy telítetlen szénhidrogén, az etilén keletkezik, ami a növények leveleit károsítja, lekonyulhatnak, vagy le is eshetnek füsttől. Az etilén továbbá a levelek duzzadását is okozhatja, gátolva azok növekedését.
Érdekesség, hogy az etilént a kertészetben és a gyümölcstermesztésben is szokták alkalmazni, például a zölden leszedett gyümölcsök utóérésének szabályozásakor használják, és egyes dísznövények virágzása korlátozottan befolyásolható a segítségével. Kontrollálatlan körülmények között, nagy mennyiségben azonban egyáltalán nincs hasznára a növényeknek.
Nem szereti…
Aki már látott megsárgult tapétát, meszelt falat dohányos helyiségben, az tudhatja, hogy a füst – a cigarettában található sokféle vegyület miatt – apró szemcsés anyagokat tartalmaz, melyek aztán ahova tudnak, lerakódnak. A növény sem kivétel, a szárra, levelekre letapadt részecskék filmréteget képezve gátolják a fotoszintézist, így a növekedés lelassul, de a folyamat adott esetben a növény pusztulásához is vezethet. Az apró szemcsék a levelek pórusait is eltömíthetik, akadályozva a gázcserét, ami ugyancsak akadályozza a természetes fejlődést.
Paradox módon a cigarettafüst egyetlen szempontból akár hasznos is lehetne a növényzetre nézve. A fotoszintézis során ugyanis a növények – kissé leegyszerűsített módon mondva - szén-dioxidot (CO2) lélegeznek be és oxigént bocsátanak ki. Mindez persze csak akkor lehetne mentő körülmény a dohányzást illetően, ha az égő cigaretta tiszta CO2-t eregetne magából, de ez nyilvánvalóan nincs így.
Kár lenne befüstölni
Mindezek alapján tiszta sor, hogy ez a káros szenvedély nem csupán embertársainkra és a házban tartott állatokra káros, hanem benti növényeinkre is rossz hatással van. A dohányzás kedvezőtlen hatásait ugyan lehet csökkenteni gyakori szellőztetéssel, a levelek időnkénti lemosásával, de a legjobb megoldás mégis az, ha mások, és főleg magunk mellett növényeinket is megkíméljük a dohányzás ártalmaitól.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.