Megyeri Szabolcs kertész blogja

Közösségi vásárlás

3 komment

Vásárláskor sokan figyelmet fordítanak arra, hogy a nagy hipermarketekben, élelmiszeráruházakban lehetőleg magyar termékeket válasszanak, és szintén sokan próbálnak egészséges, minél kevésbé vegyszerezett, biotermékeket választani. Akiknek ezek a szempontok fontosak, tovább is léphetnek a bolti címketanulmányozáson, és csatlakozhatnak egy olyan kezdeményezéshez, mely ötvözi a környezettudatoságot, az egészséges életmódra törekvést és a hazai termelők támogatását. Ez a közösségi vásárlás.

109747.jpg

A megszokott, de nem kizárólagos beszerzési forrás

Nyilvánvalóan szinte mindenkiek eszébe jutott már, hogy mennyivel jobb lenne falusi gazdától venni a tojást, egyenesen az őstermelőtől beszerezni a friss zöldséget, mely nem utazott országokon át, és nem fonnyadt különböző raktárokban akár egy hetet, hogy jó lenne biztosra menni, ha bioterméket szeretne vásárolni. Természetesen a hipermarketbe való beszaladás helyett nehezen oldható meg, hogy minden hétvégén körbeutazzuk az országot, hogy mindenből  a legjobbat szerezzük be, ehhez idő és jelző nélküli milliomosnak kellene lenni. A piac, mint a multik alternatívája természetesen jelen van, de sokszor ezeken a helyeken sem feltétlen a friss és itthoni termékeket kapjuk, ráadásul senki sem szavatolhatja, hogy a termékek onnan származnak, és úgy készültek, ahogy azt elmondják nekünk, elég csak a nemrégiben leleplezett dinnyehamisítókra gondolni. Van azonban lehetőség arra, hogy a fent vázolt módon vásároljunk, anélkül, hogy bejárnánk a vidéket a friss és ellenőrzött forrásból származó élelmiszerekért. A közösségi vásárlás ötlete arra épül, hogy civil kezdeményezés útján híd jöjjön létre a fogyasztó és a termelő között, így az áru kihagyhatja a közbenső kereskedelmi állomásokat, és nem mellesleg időben, frissen jut el a vevőhöz. Az elméletet a gyakorlatba kiválóan ültette át a Szatyor Egyesület, mely a már említett kapcsolatot teremti meg a kereslet és a kínálat között.

organic-gardens-veg-variety.jpg

A házi gazdálkodásból származó zöldségek látványra is, ízre is kitűnnek

Az Egyesület kapcsolatot tart fent az őstermelőkkel, (bio)gazdálkodókkal, ígéretük szerint sok esetben személyes kontaktust ápolnak, tehát ismerik a gazdákat, a termékeket, az előállítási módszereket, ami például a divatos, de sokszor felelőtlenül aggatott "bio" címke miatt lényeges. A vásárlók az egyesületen keresztül ismerhetik meg a választékot, webes felületen rendelhetnek közülük, és a közvetlen a termelés helyszínéről az átvevőpontra szállított árut személyesen vehetik át. Az árak természetesen nem versenyezhetnek a nagy boltok dömpingtermékeinek olcsóságával, de nem is luxuskategóriáról van szó. Amennyiben valaki a kevesebbet, de minőségit elvét követi, anyagilag sem jön ki rosszabbul, és tudni fogja, hogy amit magához vesz, az egészséges, nem tartósított és ellenőrzött körülmények közt nevelődött, készült. Az Egyesületnek budapesti, és társszervezeteinek vidéki átvevőpontjai is vannak, így az ország több településén van lehetőség a vásárlásra. A közösség tagjai nem csupán használják a lehetőségeket, de hozzá is járul(hat)nak a rendszer működéséhez, tehát részt vesznek a szállítási, kommunikációs, elosztási és egyéb kapcsolódó feladatokban. Ilyen módon ez a szisztéma több energiabefektetést igényel, mint a bevásárlókocsi kasszához gurítása, de ugyanakkor közösségi élményekkel is kecsegtet.

illusztráció3.jpg

Biozöldségek: kicsattannak az egészségtől

Ezt, és minden hasonló konstrukciót csak méltatni lehet, ugyanis míg általános vélekedés, hogy a magyar gazdákat és a jó minőségű élelmiszert előnyben kell részesíteni, addig a gyakorlatban ez ilyenféle segítség nélkül nehezen kivitelezhető. A külföldről érkező olcsó, de gyakran gyengébb minőségű zöldségek, élelmiszeripari készítmények alacsony áraikkal kelletik magukat, és a nagyvárosi ember alternatívák híján még ellenérzései dacára is megveszi ezeket, holott saját, honi forrásból is kielégíthető szinte minden alapélelmiszer-igény. Aki tehát önerőből nem tud veteményest fenntartani, a közösségi kertészetbe pedig idő-, és energiahiány miatt nem tud betársulni, esetleg elégedetlen a piacok kínálatával, bátran próbálja ki a minőségi fogyasztást, és hazai mezőgazdaságot egyaránt támogató rendszert! 

IMG_6144.JPG

Balról: bio, házi, alternatív és ketreces tojás. Árulkodó színek.

Az egyesület elérhetősége: ITT.

Képek: innen, innen, innen, és innen.

A bejegyzés trackback címe:

https://kertesz.blog.hu/api/trackback/id/tr744658536

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gam111 2012.07.16. 17:42:55

Kedvet kaptam hozzá, jó ötlet és így legalább nem a nagy áruházak nyernek ezzel, hanem végre a gazdák!

Ezres Klub 2012.07.16. 19:18:24

Jó ötlet, megnéztem a weboldalukat, és az árak is teljesen megfizethetőek, valahol a Fény utcai piac árához konvergálnak. Nekem egyetlen "bajom" van vele: a piacon megnézem, kiválasztom a terméket, itt viszont teljesen a gazdákra illetve a vak-szerencsére hagyatkozhatok, hogy hibátlan árut kapok a pénzemért. Mindenképpen ki fogom próbálni, szeretném, ha hasonló szemlélet alakulna ki itthon is, mint pl. Olaszországban, ahol az emberek mindig a helyit veszik, elsősorban azért, hogy a termelőket támogassák.
Egyébként elkezdhetnék az állattenyésztőkkel is ugyanezt, mivel sehol nem lehet megfizethető áron jó minőségű /csirke, marha, borjú/ húst venni.

2012.07.16. 20:39:21

Tényleg jó dolog, bár én az a hanyag tipus vagyok, aki nem figyeli, hogy mi honnanjött, de nem lenne rossz normális kaját venni jó helyről. Amit boltokban adnak bio néven, az általában totál túl van árazva, nem fizetek biozoldségért két-háromszoros árat, de normál összegért akár át is térek. Ha tényeg a magyar gazdáktól jön az ilyen cucc, akkor megér annyit a plusz ár, hogy ne a spanyol, francia termelőt gazdagítsam akkor már.

Megyeri Szabolcs kertész blogja

A kertész blog küldetése, hogy világosan lássuk: Zölden élni nem bonyolult dolog, lehet egyszerűen is. Szeretném a kertészkedést számodra közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni. Azért, hogy kertünkben mesék és szerelmek szövődjenek.


A szerző elérhetőségei: megyeriszabolcskerteszete.hu


Kövessen Facebookon

Kertész TV

süti beállítások módosítása