A kerti háziállatokat szinte mindenki szereti, ahol van egy kis füves birtok, jó eséllyel kutya, macska is akad. Itt azonban általában meg is áll a többség, pedig a kertben más állat is tartható, melyek nem igényelnek több törődést, mint egy eb, vagy cica. Konkrétan most a teknősért mondanék kortesbeszédet, nem a levegőbe beszélve, lévén, hogy nálam is lakik páncélos.
Természetesen nem arról van szó, hogy felelőtlenül buzdítanám kertulajdonos barátaimat a teknőstartásra, de érdmes pár szót ejteni erről a hüllőről, mint házi kedvencről. Aki valaki másra vágyik, mint a négylábú emlősök társasága, előbb-utóbb úgyis szembesül azzal, hogy a teknős tartása sem ördöngősség, és a lomha, jó kedélyű állat ugyanannyi örömet szerezhet gazdájának, mint csaholó, nyávogó társaik. Mint minden háziállat, a teknős is jókora felelősséggel jár, gondozni, etetni kell, igényei vannak, melyeket ki kell elégíteni. Nézzük hát, miként tarható páncélos hadosztály a birtokon.
Saját példámból kiindulva a görög teknősről tennék említést, talán ez a fajta kevésbé ismert, mint az ékszerteknős, kit gyermekként biztosan sokan gondoztak. A görög teknős (Testudo hermanni) a szárazfölditeknős-félék családjába tartozó faj, egyedei kifejletten arasznyi méretűek (18-22 cm), élettartamuk pedig a 80 évet is elérheti, így számolni kell azzal, hogy beszerzésével hosszútávra szerzünk családtagot. Mint az sejthető, a görög teknős nem tud úszni, ezért nem alkalmas kerti tavak "díszítésére", ha ez a cél, akkor a jól bevált ékszerteknős a helyes választás, bár állatot dísznek tartani sosem szerencsés. A görög teknős nagyjából márciustól novemberig aktív, a köztes időben téli nyugovóra tér, ezekben a hónapokban alacsony hőmérsékletet (3-8 Celsius) és nyugodt körülményeket kell neki biztosítani. A tavaszi ébredés után aktívvá válik, étvágya megnő, és ilyenkor lehet kitelepíteni a kertbe. A szabadon tartott teknősnek nem ajánlatos teljes szabadságot biztosítani, kutya, macska kárt tehet benne (fiatal egyedekre a madarak is veszélyesek), érdemes a páncélosnak egy saját, bekerített kifutót biztosítani, melyben legyen búvóhely, ahol az állat meghúzódhat. A teknőctanyán alakítsunk ki árnyékos, és napsütéses helyet is, a menedéket pedig tanácsos hőszigetelni, a nagy melegek, vagy hűvösebb időszakok átvészelésére.
Nagyon fontos, hogy a görög teknős növényevő, étrendjét figyelemmel kell összeállítani. Szereti a zöldséget, a gyümölcsöket, néhanapján pedig párolt zöldbabot és gabonaféléket is kínálhatunk neki. Ritkán, félévente egy-két alkalommal főtt tojást, túrót is az étlapra tehetünk, szeretni fogja. Természetesen vadon növő növényekkel is jóllakatható lassú barátunk, a pitypang, útifű, tyúkhur kiválóak a célra. Az étrendnek tartalmaznia kell kálciumpótló, vitamintartalmú kiegészítőket, szakboltokban segítenek ebben.
Ha körültekintően járunk el, a görög teknős nem okoz több bonyodalmat, mint egy kutya, ráadásul a szomszédok sem fognak perlekedni a hangoskodás miatt. A megfelelő ápolásért cserébe egzotikus házikedvencünk lehet, aki színt vihet a kert olykor egyhangú univerzumába.
Figyelem, a görög teknős tartásához CITES engedély szükséges, ezért ha tartása mellett döntünk, a megfelelő helyről, és engedéllyel vásároljunk példányt!
A görög teknős gondozásáról, az engedélyekről ITT és ITT tájékozódhatnak.
Képek: innen.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.