Megyeri Szabolcs kertész blogja

Csiga-biga gyere ki - a kertből!

Szólj hozzá!

A csigáról általában valamelyik kedves mesealak ugrik be, a korosabbaknak Bigacsiga és Batka manó, a fiatalabbaknak Bogyó és Babóca, de ne feledkezzünk el Vizipók barátunk csiga pajtásairól sem. A valóságban a csiga már nem örvend ilyen közszeretetnek, és ha a meztelencsiga kerül szóba, a legtöbben elfintorodnak. Nem ok nélkül, a meztelen csiga nem épp ízléses látvány, ráadásul a kert ádáz ellensége. Elmondom, hogy védekezhetünk ellene.

 

Őket szeretjük

Meztelencsigából sokféle fajta van, ezek közül egy szűk tucatnyi számít kerti kártevőnek, de azt hiszem, egyikük sem szívesen látott vendég egy gondozott birtokon. Mielőtt kiásnánk a csatabárdot, ismerkedjünk velük kicsit. A ház nélküli csigák kedvelik a nedvességet, a fényt viszont nem szeretik, a sötét, párás, zegzugos helyeket keresik. Ezért gyakran fordulnak elő kiskertekben, főleg ott, ahol megfelelő életteret találnak, tehát ahol elhanyagolt területek, kövek, deszkák, egyéb búvóhelynek alkalmas tereptárgyak találhatóak. Így a csigák előfordulásának gyakorisága egyenesen arányos a kert gondozatlansági faktorával, de ha sziklakert, kerti tó, ágyásszegély, járókő van a birtokon, akkor előbb-utóbb a csiga is megjelenik.

Megvagy, gazember!

Főképp az esősebb időszakokban aktívak, ilyenkor el is szaporodhatnak, nem túl gusztusos látványt nyújtva, és alkalmasint jelentős kárt okozva. A házatlancsiga ugyanis falánk jószág, elsősorban a nedvdús növényeket veszi célba (krumpli, káposzta, eper stb.), de bármilyen növényi levelet elfogyaszt. Utóbbi tevékenységhez jó eszközzel rendelkezik, erős rágó szájszerve van, mellyel jellegzetes harapásnyomokat hagy maga után.

 

Terített asztal

Érdekesség, hogy a csigának nem kell a párválasztás nehézségeivel szembenéznie, ugyanis hímnős élőlény, tehát az egyedek egymagukban is képesek a szaporodásra. Ez nem jó hír a kiskertek gazdáinak, ahogy az sem, hogy a meztelen csigák a hasi oldalukon található mirigyekből kiválasztott váladékon csúsznak, fénylő csíkokat hagyva maguk után. Mindezek fényében lássuk, mit tehetünk ellenük.

 

Talán az egyetlen szimpatikus vonása, hogy szereti a sört

A csiga valamilyen okból kifolyólag rajong a sörért, így egy korsónyi folyékony kenyeret feláldozva a nemes célra, csapdába ejthetjük. Egy sörrel félig telt poharat, edényt a földbe leásva jó eséllyel elkaphatjuk őket, a csiga bemászik a pohárba, de kimenni már nem fog tudni. Jó csapda lehet még egy közönséges deszka, vagy lapos, szélesebb kő a kertbe lefektetve, melyet a kártevő búvóhelyként fog használni, magyarul alákúszik, ahonnan már egyszerűen begyűjthetjük.

 

Megtévesztő, mert az esőt szereti

Mivel a csiga nem szereti a fényt, viszont rajong a nedvességért, jó megelőzési módszer a reggeli öntözés. Természetes ellenségei is akadnak a nyálkás szörnyetegeknek, például a varangy, az ásóbéka, a tarajos gőte és a vakond, de utóbbiak sokak szemében szintén nem kívánatos vendégek a birtokon, így ez a fajta védekezés nem mindig megfelelő, és egyébként sem biztos, hogy jó ötlet békakolóniákat telepíteni a birtokra. Szintén keveseknek van lehetőségük fácánt szerezni a kertbe, pedig a fácán is lelkesen pusztítja a csigákat. Ha esetleg sünök jelennek meg a kertben, semmiképp ne űzzük el őket, a leghatékonyabb csigairtók! Léteznek csigaűző növények is, így például a paradicsom, a begónia, vagy a fekete ribiszke hatásos riasztók. Ha van a kertben burgonya, uborka, saláta akkor azok természetes csaliként szolgálnak, így érdemes a veteményest gyakran szemrevételezni, ha csiga van a kertben, ide fognak gyűlni. Környezetbarát módszer még a különböző háztartásban megtalálható nedvszívó anyagok kihelyezése, mint például a hamu, fűrészpor, finom homok, de az égetett mész is beválhat. A kiszórást lehetőleg este végezzük, a csiga ugyanis éjjel aktív.

 

Nehéz lekapni a jobbik profilját

Ha nincs más megoldás, akkor vegyszeres irtást is alkalmazhatunk, a legelterjedtebb a Detia csigaölő szer, mely intenzív nyálkakiválasztásra kényszeríti a csigát, ami így egy napon belül elpusztul, a kiszáradás végez vele. Az irtószert érdemes szárazabb időben, az öntözést ideiglenesen mellőzve alkalmazni, így a hatása gyorsabb, biztosabb lesz. Fontos tudnivaló hogy a Detia csigaölőt leveles zöldségre nem szabad szórni!

A meztelencsiga elleni védekezés tehát nem bonyolult, és az esetek többségében hatásos is, ráadásul forró, száraz időszakokban beavatkozás nélkül is eltűnnek a kertből. Sajnos amennyiben a szomszédos birtokok elhanyagolt állapotban vannak, a csigák a mi kertünkbe is át fognak jönni, így érdemes a védekezést összehangolni a környező területek gazdáival.

 További hasznos csigaűző tanácsokért kattintson a videóra:

 

Kép: innen, innen, innen, innen, innen, és innen.

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://kertesz.blog.hu/api/trackback/id/tr764461612

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Megyeri Szabolcs kertész blogja

A kertész blog küldetése, hogy világosan lássuk: Zölden élni nem bonyolult dolog, lehet egyszerűen is. Szeretném a kertészkedést számodra közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni. Azért, hogy kertünkben mesék és szerelmek szövődjenek.


A szerző elérhetőségei: megyeriszabolcskerteszete.hu


Kövessen Facebookon

Kertész TV

süti beállítások módosítása