A kutyák és a kert (azon belül is elsősorban a gyep) inkompatibilitási problémáiról már írtam korábban, de akkor főleg a kutyák dúlásáról volt szó, ásásról, kaparásról, elpottyantott csomagokról. A kutya és a kert sokszor bonyolult és problémákkal terhelt kapcsolatában azonban van egy külön fejezet, ami szót érdemel, mégpedig a kutyavizelet miatt pusztuló, kifoltosodó pázsit.
Fiúk és lányok
A hímkutyákkal a témában alig akad gond, ők jellemzően nem csurgatnak a gyep közepére, tőlük elsősorban a függőleges tereptárgyakat kell félteni, legyen az a házfal, egy fa, vagy egy tuja. A fiúblökik jelölési károkozása ellen jó védekezés egy, a gyakran megjelölt növény mellé leszúrt bot, vagy odaállított fatuskó, ennyivel tévedésbe ejthetőek, a növény túlélési esélyei pedig máris megnőttek. A lánykutyák a hímekkel ellentétben nem a kert határainál, vagy egyes növényeknél jelölnek, hanem bizony odacsurgatnak, ahol éppen rájuk jön, az esetek többségében ez pedig a nyílt gyepfelület. Ez a gyakorlat az esetek túlnyomó többségében záros határidőn belül a pázsit foltosodását okozza. A jelenség magyarázata kissé leegyszerűsítve annyi, hogy a koncentrált kutyavizelet nitrogéntartalma túl magas, így maró hatással van a gyepre, tulajdonképpen ugyanazokat a tüneteket okozza, mint a túlzásba vitt trágyázás. Ennek megfelelően a szívesen vizsgálódó kutyások megfigyelhetik, hogy a friss, egy-két napos foltok körül a széleken a fű burjánzásnak indul, míg a középpont felé haladva a fűcsomók elpusztulnak.
Ezek bizony kutyavizelet nyomai
Megelőzés a kerten kívül
A kutyavizelet okozta gyepkárosodás nem újkeletű probléma, ennek megfelelően széleskörű közszájon forgó apokrif szakirodalma létezik a megoldásoknak. A magam részéről azonban azt mondom, hogy elsődlegesen vagy a kerttervezés során lehet preventíven fellépni, vagy a kutyatartás formáján kell változtatni. Utóbbi esetben a napirendbe legalább két-három sétáltatást kell beilleszteni, hogy négylábú barátunk a kerten kívül tudja elvégezni a dolgát. Sajnos ez nyilvánvalóan idő-, és energiaigényes módszer, főleg, ha számításba vesszük, hogy a legtöbben pont azért vesznek magukhoz kertesházba kutyát, mert azt gondolják, hogy így a sétáltatás macerájától megszabadulva, nyugodtan élvezhetik az ebtartás örömeit. Ez persze tévhit, még a kis ölebeknek is járna rendszeres séta, a nagytestű, mozgékony fajtákról nem is beszélve.
Van gyári segédeszköz is, a műfüves kutyatoalett, kis szoktatással beválhat!
Megoldások
Amennyiben a kerítésen kívüli rendszeres ürítésre nincs lehetőség, úgy érdemes elgondolkodni még a tervezés fázisában a kutya, kutyák számára létesített sarkon, ahol szükségleteiket elvégezhetik, persze ez csak akkor jöhet szóba, ha még a birtok kialakítása előtt állunk, és elsősorban kölyökkutyákkal működik, akik még jól nevelhetők, szoktathatók. Az ilyen sarok lényege, hogy ne legyen aktív művelés alatt, legyen homokkal, kaviccsal borított, vagy füves, de akkor ne legyen szem előtt, a várható elcsúnyulás miatt. Ha már megvan a kert, akkor utólag is lehet ilyen helyet kialakítani, idővel a kutyákat át is lehet ide szoktatni. Persze ehhez folyamatos trenírozás, valamint idő és türelem kell, de nem lehetetlen a vállalkozás. A modern orovostudomány is szolgál néhány bizarr lehetőséggel, például a vizelet pH-ját megváltoztató tablettákat is lehet kapni, ízlés és elszántság kérdése hogy kinek mit ér meg az egységes gyepfelület. Alternatív megoldás is akad olyanok számára, akik sok szabadidővel rendelkeznek, és a kutya szabadsága mellett vannak, tehát nem hívei a kikötésnek, kennelben tartásnak. Ez a módszer pofonegyszerű, a kutya akciója után pótöntözéssel hígítható a gyepre kerülő kutyavizelet, de belátható, hogy keveseknek van energiájuk slaggal vagy vödörrel lesni a házikedvenc ténykedését. A gyepfoltosodási problémák elsősorban nősténykutyák esetében fordulnak elő, így az is egyféle megoldás, ha eleve kankutyát vásárolunk.
Egy parlagon hagyott, a célra kijelölt sarok is megóvhatja a gyepet
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.