Nincsen rózsa tövis nélkül, tartja a közmondás, én pedig azt tenném hozzá, hogy nincsen porta rózsa nélkül. Ez a mutatós dísznövény örök kedvenc, ami nem csoda, hisz valóban impozáns látványt nyújt, persze a szép eredményhez odaadó gondoskodás is szükséges, melyet rózsáink télen is megkövetelnek maguknak.
Szép látvány, de a rózsának nem feltétlen jó
Sok rózsafajta igen jól tűri a hideget, ám a tél beköszöntével gyakran a keményebb fagyok is beállnak, ha pedig a hőmérséklet huzamosab ideig megközelíti, átlépi a mínusz tíz Celsius fokot, akkor komolyan károsodhatnak. Ezért ősz végén javasolt pár óvintézkedést tenni, de legalábbis szemmel tartani a hőmérőt és az időjárás jelentéseket, a megfelelő pillanatban pedig akcióba kell lépni.
A rózsát azonban nem csak a kemény fagyok fenyegetik, hasonlóan káros lehet az éjszakai fagyokat követő felmelegedés okozta olvadás, mely a földet eltüntetheti a gyökerekről. A gyökerek felszínre kerülése után a következő fagyos éjszaka aztán végzetessé válhat. A hőmérséklet ingadozása másképp is okozhat bajt, az időnként bekövetkező enyhülés megzavarhatja a növényt, felgyorsíthatja a pihenőidőszakban lelassult élettani folyamatokat, ami szintén kiszolgáltatottá teheti kedvencünket, és a hamarosan visszatérő fagy megintcsak súlyos kárt okozhat. Ugyancsak a hideggel függ össze a következő rizikófaktor, mely nem más, mint a pára, nedvesség vagy hó lefagyása, ez újfent fizikai sérülésekkel jár. Extra probléma a télen élelem után kutató állatok tevékenysége, ők is veszélyt jelentenek akár a földfelszín felett, akár úgy, ha a gyökereket kiássák, kitúrják.
A vödör csak vészhelyzetben kell, a kupacolás viszont ajánlott
A fenti jelenségeket azért szedtem egy csokorba, mert mindegyikükre megoldást jelent egyetlen óvintézkedés, a rózsa bebugyolálása. Metszést ellenben nem célszerű ősszel végezni, csak a beteg hajtások, levelek eltávolítását, és az elvirágzott részek levágását. A metszést később, tavasszal a legjobb megejteni, mert ha már ősszel metsszük, és véletlen kicsit enyhébb telünk van, akkor képes kihajtani a növény, ami végzetes lehet egy hirtelen fagynál, de a megkurtított ágak is visszafagynak valamelyest, így tavasszal még lejjebb kell metszeni szegény kedvencünket. Amennyiben nem metszünk, akkor az a rész fagy el, amelyet amúgy is lemetszenénk. Maga a takarás történhet egyszerűen földkupacolással, ebben az esetben úgy halmozzuk a földet, hogy annak teteje a szemzés fölött egy jó arasznyival legyen. Másik jó módszer, ha a körbekerítjük a növényt, ehhez 3-4 egyenes rúdra és megfelelő méretű egyszerű műanyag-, vagy csirkehálóra lesz szükség (de akár a nyáron megszakadt szúnyoghálót is újrahasznosíthatjuk). A rudakat a rózsa köré szúrjuk le, majd a hálót ezek köré tekerjük, és rögzítsük. A belső részt földdel, komposzttal tölthetjük fel, esetleg levelekkel, de csak olyanokkal, melyek nem tapadnak össze, a bükk például megfelelő. A kimondottan fagyérzékeny példányokat a legextrémebb hidegekben egy lefelé fordított vödörrel is védhetjük, aminek a tetejére szél elleni nehezéket teszünk, ezt a módszert azonban csak vészhelyzetben, egy-két napig alkalmazhatjuk biztonságosan.
Behálózott tő, levélszigeteléssel
Az elővigyázatosság mindig ajánlatos, de tudni kell, hogy nem minden rózsafajta igényli a fokozott védelmet. A nagytermetű parkrózsák, a folyamatosan virágzó (floribunda és multiflora rózsabokrok) és a futórózsák fagyállóak, valamint a kereskedelmi forgalomban kapható hibridek többsége is jól viseli a telet. A teahibridek, és egyéb kényesebb telt virágúak mindenképp felkupacolással védendőek, mert a téli fagy, és a megfagyó csapadék, hólé nagy károkat okozhat a növényen, amely tavasszal mint egy nyílt seb utat enged majd a fertőzéseknek, és akkor egy legyengült növény fogja elkezdeni a tavaszt. Amennyiben a fagyvédelem indokolt, ne habozzunk megtenni, azonban a mínuszok elmúltával késlekedés nélkül állítsuk vissza az eredeti állapotot. Legkésőbb a tavasz derekán bontsuk le a földkupacot vagy hálós kerítést, és kézzel, óvatosan tegyük szabaddá a töveket.
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.